Gazdaság

Másodszor is nyereséges lett az MFB

Portfóliótisztítás és új működési modell kellett az eredményességhez – Kiemelt feladat az Európai Uniós forráselosztásban

Másodszor produkált nyereséget a Magyar Fejlesztési Bank, amely tavaly csoportszinten 8,1 milliárd forintos adózás előtti eredményt ért el – jelentette be tegnap Németh Lászlóné államtitkár. Nagy Csaba, az MFB vezérigazgatója közölte, hogy tavaly 173 milliárd forint hitelt folyósított a bank, és ebből a jól teljesítő hitelek aránya több mint nyolcvanszázalékos volt.

Németh Lászlóné 20150522
Németh Lászlóné államtitkár és Nagy Csaba vezérigazgató érkezik (Fotó: Csudai Sándor)

Több nemzetközi szervezet is elismeri már a magyar gazdaság teljesítményét, a magyar modell sikeres, az irányt tartani, a tempót pedig növelni kell” – ekképpen indította beszédét Németh Lászlóné nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkár a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tegnapi sajtótájékoztatóján. Kiemelte, hogy hazánk az egy főre jutó uniós támogatások alapján a második legnagyobb kezdeményezettje a közösségi büdzsének, az uniós források elosztásában pedig kiemelt szerepe lesz a Magyar Fejlesztési Banknak. Eközben nagy feladatnak tekintik a nemzeti bankrendszer kialakítását, valamint a pénzügyiközpont-jellegű feladatok ellátását. Hozzátette, az MFB másodszor produkált nyereséget a múlt évben, aminek hátterében az áll, hogy megtisztították a portfóliót, és új működési modellt hoztak létre, a szervezet átalakításában pedig egy nemzetközi tanácsadó (Boston Consulting) segédkezett.

8 20150522

Nagy Csaba, az MFB vezérigazgatója ismertette: tavaly nyár óta a Miniszterelnökség és nem az Nemzeti Fejlesztési Minisztérium alá tartoznak, új működési modellt követve. Az adózás előtti eredmény magánál a banknál 2,5 milliárd, a teljes csoportnál 8,1 milliárd forint volt tavaly.

A bank 2014-ben 173 milliárd forint hitelt folyósított, a jól teljesítő hitelek aránya 84 százalékos arányt képvisel. A hitelezési veszteség a tervezett 2,8 milliárd helyett 5,5 mil­liárd volt, de ennek nagy részét (2,1 milliárd) a MAG Zrt. megszűnése és kivezetése miatti pótlólagos értékvesztés magyarázza. Idetartozik, hogy számottevő stratégiai tranzakciókat hajtott végre a társaság: az energetikában a Főgáz Zrt. részvényeit vásárolta meg az MFB és az MFB Invest, nyereséggel értékesítették a Takarékbankot, a MAG Zrt. feladatai az államigazgatáshoz kerültek. A Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. korábbi feladatait átvéve a fejlesztési bank lesz a visszatérítendő EU-s források elosztási központja. Az MFB mint „alapok alapja” révén a 2014–2020. évi programozási időszakban 700 milliárd forint EU-s pénzügyi eszköz jut gazdaságfejlesztésre hitel, garancia, kombinált termék vagy kockázati tőke formájában. Az MFB ügyeiről a kormányszóvivői tájékoztatón Lázár János is beszélt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, a bankról a szerdai kormányülésen is tárgyaltak, ahol áttekintették a működést és a főbb feladatokat.


Tartható a menetrend

Folyamatos az érdeklődés a nemzeti közműszolgáltató iránt, már az átjelentkezések is elindultak, ugyanakkor a korábbi, felfokozott várakozásokhoz képest egy picit talán lassabb az energiaszolgáltatóktól történő lakossági szegmensek átvétele – mondta lapunknak Németh Lászlóné, hangsúlyozva, hogy tartható a célul kitűzött menetrend.