Gazdaság
Maradt a zéró euró-alapkamat
Draghi: a kontinens túl van a Brexit okozta sokkon

Mario Draghi (Fotó: Reuters/Ralph Orlowski)
A várakozásoknak megfelelően nulla százalékon hagyta tegnapi ülésén az irányadó kamatot az Európai Központi Bank (EKB). A monetáris politikai intézkedéseket tekintve a kormányzótanács megerősítette, hogy a havi nyolcvanmilliárd eurós eszközvásárlás a tervek szerint 2017 márciusának végéig vagy szükség esetén azon túl is folytatódik, de addig mindenképp, amíg nem érzékelhető, hogy az inflációs pálya tartósan közeledik az inflációs célhoz – áll az EKB közleményében.
Az elemzők számítottak a kamat változatlanul hagyására, ám annál nagyobb érdeklődéssel várták Mario Draghi beszédét, az EKB elnöke ugyanis most szólalt meg először a Brexit-szavazás után. Az elnök szerint az euróövezet robusztus szabályozási keretrendszerének köszönhetően különösebb megrázkódtatás nélkül tette túl magát a britek uniós kilépése melletti döntés okozta sokkon, az elkövetkező hónapokban azonban több információ áll majd rendelkezésre, és az EKB jobb helyzetben lesz a pia-ci kondíciók megítéléséhez. Mario Draghi a távirati iroda tudósítása szerint kijelentette: a tartósan fennálló pénzügyi kockázatok miatt az EKB továbbra is szoros figyelemmel követi az eseményeket, és mandátuma keretein belül minden eszközt felhasznál az árstabilitás garantálása és a növekedés ösztönzése érdekében. Az elnök kiemelte, az EKB az irányadó kamatot tartósan, akár a gazdasági előrejelzések időtávján túl is a mostani vagy ennél alacsonyabb szinten tartja, ha szükséges. Az inflációs cél megvalósulásának függvényében a mennyiségi monetáris ösztönző eszközök köre is bővülhet, illetve futamidejük meghosszabbodhat.
Az euróövezet belső keresletre támaszkodó növekedése az Eurostat adatai szerint töretlenül, bár az év elejinél kissé lassúbb ütemben halad – mutatott rá az EKB elnöke, aki az év hátralévő részében is az első negyedévinél kissé lassúbb növekedésre számít az eurózónában. A pénzügyi környezet kedvez a beruházások növekedésének, a tartósan alacsony olajárak pedig segítik a fogyasztás növekedését. A geopolitikai tényezők és a gyenge exportkereslet függvényében az euróövezet növekedési kockázatai azonban nem csökkentek.