Gazdaság

Marad a kamat

Londoni elemzők: Márciustól újraindulhat az MNB kamatcsökkentési ciklusa

A monetáris tanács legutóbbi, január 27-i ülésén a tanács összes jelenlévő tagja egyhangúan támogatta a jegybanki alapkamat tartását. A monetáris tanács megítélése szerint az MNB előrejelzési feltételeinek teljesülése mellett az inflációs cél elérése a jelenlegi laza monetáris kondíciók tartós fenntartásának irányába mutat - derül ki a tanács rövidített jegyzőkönyvéből, amelyet az MNB szerdán tett közzé a honlapján.

A monetáris tanács megítélése szerint tovább folytatódhat a magyar gazdaság növekedése. Az erősödő gazdasági aktivitás mellett a kibocsátás elmarad potenciális szintjétől, és a hazai reálgazdasági környezet bár csökkenő mértékben, de dezinflációs hatású marad. A tanács megítélése szerint a belső kereslet élénkülése ellenére, a külső piacok elhúzódó kilábalása miatt a kapacitáskihasználtság csak fokozatosan javulhat. A foglalkoztatás növekedése mellett a munkanélküliség meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott, hosszú távú szintet. Az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat.
A monetáris tanács úgy látja: a vállalati beruházási aktivitást idén élénkítheti a meghosszabbított növekedési hitelprogram, a gyenge nemzetközi konjunktúra és az EU-források beáramlásának mérséklődése azonban ellenkező irányba hat. A háztartások fogyasztása is fokozatosan élénkülhet, főként a rendelkezésre álló jövedelem reálértékének várható bővülése és az egyre mérsékeltebben jelentkező adósságleépítési kényszer eredményeként.
Magyarország sérülékenységét csökkenti a tartósan magas külső finanszírozási képesség és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány. A nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság azonban óvatos monetáris politikát indokol a monetáris tanács értékelése szerint.
Összességében a monetáris tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás középtávon mérsékelt maradhat. A jelenlegi monetáris kondíciók fenntartása mellett, a külső dezinflációs folyamatok ellenére még nem jelentkeztek másodkörös hatások, így az infláció az előrejelzési horizont második felében a céllal összhangban alakulhat.

Londoni elemzők szerint márciustól újraindulhat az MNB kamatcsökkentési ciklusa
A jövő hónapban várhatóan újraindítja kamatcsökkentési ciklusát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - jósolták londoni pénzügyi elemzők a vártnál mélyebb deflációt jelző januári adatok szerdai ismertetése után. A londoni elemzői közösség konszenzusos előrejelzési átlaga mínusz 1,1 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsített januárra.
A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai közölték, hogy a számsoron belül valójában a maginflációt tartják a döntő tényezőnek. Megítélésük szerint a térségben, így a magyar gazdaságban is hagyományosan január az a hónap, amely az infláció szempontjából irányadónak számít, és az ebben a hónapban mért maginfláció jól használható korai előrejelzője a várható rövid távú árdinamikának. A szezonális kiigazítással számolt januári magyarországi maginfláció immár harmadik hónapja gyakorlatilag zéró, az alapszintű inflációs dinamika az elmúlt negyedévben alacsonyabb pályára váltott - elsősorban az olajárak közvetlen átszűrődő hatásaként -, és a januári számok ezt a folyamatot igazolták - fejtegették az RBS londoni elemzői. A ház szakértőinek véleménye szerint mindez elégséges érvet szolgáltat az MNB monetáris tanácsának ahhoz, hogy a testület a márciusi kamatdöntő ülésen - amikor az új inflációs jelentés is esedékes - kamatcsökkentésről döntsön.
A Goldman Sachs (GS) szakértői értékelésükben azt jósolták, hogy bár a teljes kosárra számolt magyarországi infláció valószínűleg közel jár mélypontjához, azonban legalább 2015 első felének végéig negatív lesz, és a maginfláció is lefelé tartó pályán marad a költségoldalon lezajlott korábbi visszaesések elhúzódó dezinflációs hatása miatt.
A GS szerint az éves magyarországi infláció 2016 első felében várhatóan már közelebb jár majd az MNB 3 százalékos középtávú céljához, elsősorban a bázishatások miatt, de a célszintet jó eséllyel később sem éri még el. Ebben a környezetben a GS 50 százalékpontig terjedő mértékű további MNB-kamatcsökkentéssel számol, márciusi kezdettel. 
 A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői azt emelték ki, hogy a teljes kosárra számolt éves infláció most már egy teljes százalékponttal elmarad az MNB által erre az időszakra jósolt ütemtől. Ráadásul az eltérés szélesedik: a decemberi infláció még csak 0,2 százalékponttal volt alacsonyabb a magyar jegybank előrejelzésénél. A JP Morgan márciustól az inflációs felhajtóerő érvényesülését várja, ennek ellenére is azzal számol, hogy a teljes kosárra számolt defláció októberig kitart.  A JP Morgan fenntartja azt az előrejelzését, hogy az MNB márciusi kezdettel összesen 0,50 százalékpontos további kamatcsökkentést hajt végre.