Gazdaság

Makroadatokban gazdag hét vár ránk

Hétindító. Kiderül a tavalyi gazdasági növekedés szintje és a januári infláció is

A hét makrogazdasági publikációs naptára egyáltalán nem szűkölködik eseményekben. Sorra véve a hét napjait, már a mai nap is bővelkedik eseményekben, hiszen ma reggel tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelmi termékforgalom tavaly decemberi adataira vonatkozó első becslését.

Tardos-Gergely
Tardos Gergely (Fotó: Varga Imre)

Szintén ma ad a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gyorstájékoztatást az államháztartás központi alrendszerének január végi helyzetéről, és ma publikálja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a hazai biztosítók tavalyi negyedik negyedéves mérlegét.

Az eurózónában a hét első napján sokan kísérik figyelemmel a Sentix berlini gazdaságkutató intézet februári befektetői hangulatindexét. Januárban ugyanis az index egyéves mélypontra, 9,6 pontra süllyedt a decemberi 15,7 pontról. Németországban a befektetők ma az ipari termelés decemberi alakulásáról is képet kaphatnak. Kína viszonylatában azonban garantáltan nem történik ma semmi, mert a piacok a holdújév miatt zárva vannak.

Szerdán hozza nyilvánosságra az MNB a monetáris tanács január 26-i kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyvét, amikor a tanács nem változtatott a jegybanki alapkamat 1,35 százalékos szintjén. Valamint ugyancsak a hét középső napján adja ki a KSH a kereskedelmi szálláshely-forgalom tavaly decemberi adatait. Az euró–dollár árfolyam alakulása szempontjából fontos lesz az amerikai jegybank szerepét ellátó Fed elnökének szerdai és csütörtöki közszereplése – hívja fel a figyelmet az OTP Bank szakembere. – Miután a piaci árazásokból szinte eltűnt az idei amerikai kamatemelés lehetősége, érdekes lesz hallani Janet Yellen véleményét a januári 0,5 százalékos (éves szinten hatszázalékos) bérdinamikáról. Összességében kínálkozik arra esély, hogy a dollár átmenetileg erősödjön az előttünk álló napokban.
Csütörtökön közli a KSH a januári inflációs adatokat. Az év első hónapjában az infláció a piaci konszenzus alapján 1,0 százalékra emelkedhetett a megelőző havi 0,9 százalékot követően, az üzemanyagárak hozzávetőleg 3,5 százalékos havi csökkenése mellett – jelezte lapunk érdeklődésére Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője. Hozzátéve ugyanakkor, hogy ők ennél valamivel alacsonyabb árindexre számítanak. Az év első adata mindig fontos, ilyenkor árazódik újra számos ritkán változó árú termék, ezúttal pedig a sertés tőkehús áfacsökkentésének hatására is érdemes figyelni – húzta alá az elemző.

Pénteken pedig ismét jelentős adatokat ad közre a statisztikai hivatal a tavalyi bruttó hazai termék (GDP) tavalyi negyedik negyedéves alakulásáról. Elemzők és az NGM szerint is három százalék körüli alakulhat a 2015-ös éves bővülés. Az OTP Banknál a teljes nemzetgazdasági GDP növekedésének gyorsulását várják a harmadik negyedévhez képest. A negyedik negyedévben az ipari termelés kissé bővülhetett, az építőipar teljesítménye némileg romolhatott, a piaci szolgáltatások hozzáadott értéke pedig tovább növekedhetett, bár lassuló ütemben.

Magyarországhoz hasonlóan a legtöbb uniós tagországban szintén pénteken jelennek meg a tavalyi negyedik negyedéves előzetes GDP-adatok. Az eurózóna utolsó bővülése, a várakozások szerint, legfeljebb 0,3 százalékot ért el, de némi lassulás sem elképzelhetetlen. A német gazdaság teljesítménye hasonló lehetett, bázishatásnak köszönhetően az éves indexben jelentős csökkenésre számít az OTP Bank elemzője. Végül ugyancsak a hét utolsó munkanapján látnak napvilágot a hazai építőipari termelés decemberi és tavalyi egész éves adatai, valamint az ipar tavaly decemberi termelésére vonatkozó második becslését is pénteken közli a KSH.