Gazdaság

Magyar siker az uniós energiahatékonysági versenyen

Harmadik helyen végzett a kkv-kat segítő program

A Virtuális Erőmű Programot (VIP) százötvenhárom energiahatékonysági program közül a legjobb három közé választották az Európai Bizottság által szervezett Európai Fenntartható Energia Héten.

lead energia

A politikus ezt nehéz feladatnak nevezte, hiszen 2020-ig a hazai ipar GDP-hez való hozzájárulását a jelenlegi 22-23 százalékról 30 százalékra kívánjuk emelni, de mindezt úgy kell megvalósítani, hogy közben Magyarország fosszilis energiafelhasználása ne bővüljön jelentősen. Mind az iparban, mind a szolgáltató szektorban jelentős energiahatékonyság-javulást kell elérnünk – fűzte hozzá.

A Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára szerint ennek több lehetséges megvalósítási módja van. Glattfelder Béla kifejtette, az egyik megoldás az, amikor uniós és hazai támogatások segítségével a magyar vállalkozások energiahatékonysági beruházásokat hajtanak végre.

Aláhúzta, csupán ezen pénzügyi támogatásokkal nem érhető el az energiahatékonysági irányelvben megfogalmazott célkitűzés, ezért alternatív szakpolitikai intézkedésekre is szükség lesz. Jelenleg is vizsgálják ezeket – jegyezte meg.

Glattfelder Béla szerint a Virtuális Erőmű Programnak és általában a mentorálási programoknak kiemelkedő jelentősége van, ezért a GINOP pályázataiban is lesznek erre vonatkozó kiírások.

Elmondta, gondolkoznak azon is, hogyan lehet a távhőellátás hatékonyságát javítani. Glattfelder Béla bejelentette azt is, hogy a kormány a szerdai napon elfogadta a Jedlik Ányos Tervet, egy elektromobilitási intézkedési programot, mellyel jelentős mértékű fosszilis energiát lehet megtakarítani elsősorban a közúti közlekedésben.

Fürjes Balázs: Óriási siker az uniós elismerés

A Virtuális Erőmű Programot üzemeltető Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. ügyvezetője felhívta a figyelmet a bizalom fontosságára, hiszen egy innovatív ötletnek kétszer jobban kell tejesítenie, és bizonyítania kell, hogy fenntartható.

Fürjes Balázs Zoltán elmondta azt is, hogy a Virtuális Erőmű Program kifejezetten azért tetszett az Európai Bizottságnak, mert úgy gondolják, hogy a többi ország tanulhat belőle. Egy olyan módszert sikerült megragadnunk, melyre más országok még csak keresik a megoldást – fogalmazott.

Az ügyvezető kitért arra is, hogy a díjátadó után nemzetközi energiaügynökségek, nagyvállalatok is érdeklődtek az együttműködés lehetőségeiről.