Gazdaság

Magyar Levente: a nyugati partnerekkel is ápolni kell a párbeszédet

„Ideje, hogy intenzívebbé váljanak a dán-magyar kapcsolatok”

Amellett, hogy a magyar gazdaságdiplomácia a Kelet, és a déli nyitás keretében Latin-Amerika és Afrika felé fordul, a hagyományosnak mondható nyugat-európai partnerekkel is ápolni kell a folyamatos, intenzív párbeszédet - mondta Magyar Levente. A Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára szerint a dán-magyar gazdasági kapcsolatok kellően erősek, a jövőben a politikai együttműködésre is nagyobb hangsúlyt lehet fektetni.

Magyar Levente elmondta: Nyugat-Európából érkezik Magyarországra a legtöbb külföldi tőke. „Ez gazdaságunk éltető ereje” - mondta az államtitkár annak fontosságát hangsúlyozva, hogy a nyugati partnerekkel éreztetni kell, a kormány nyitott irányukban.

Magyar a múlt héten Hollandiában, most pedig Dániában tárgyalt gazdasági és olyan politikai vezetőkkel, akik a dán gazdaságdiplomáciáért felelnek, és elő tudják segíteni a dán cégek külföldi, adott esetben magyarországi terjeszkedését.

A gazdasági kapcsolatok mellett a politikait is szorosabbra lehet fűzni

Az államtitkát az M1 csatornának elmondta: a magyar gazdaságdiplomácia célja, hogy a kitűnő dán-magyar gazdasági kapcsolatok mellett a politikai kapcsolatok is intenzívebbé váljanak. Magyar Levente koppenhágai látogatásáról érkezve elmondta, az öt és félmillió lakosú Dánia kimagasló gazdasági partnere Magyarországnak, hiszen három stratégiai partnere is Dániából érkezett: a Grundfos, a világ legnagyobb szivattyúgyártója, a Lego, amely Nyíregyházán gyártja teljes termelésének a harmadát, és a Coloplast orvostechnikai műszereket gyártó cég. Ezek a vállalatok Magyarországra mint regionális központra tekintenek, és mindhárom nagy partner további bővítéseket tervez az országban - hangsúlyozta.

Azonban míg nincs olyan hét, hogy magas szintű magyar kormánytisztviselő ne járna Németországban, addig más fontos gazdasági partner esetében, amelyek szintén nagy volumenű beruházásokkal vannak jelen az országban, „nem jellemző ez a konstans párbeszéd” - folytatta. Ez Dániára és Hollandiára is igaz, pedig a gazdasági-kereskedelmi adatokat nézve mindkét ország ott van a magyarországi top tízben. Helyénvaló tehát, ha a politikai párbeszéd egyfajta keretet ad a kiváló gazdasági együttműködésnek - fogalmazott, hozzátéve: ezért fontos célja volt a látogatásának, hogy a politikai kapcsolatokat próbálják intenzívebbé tenni.