Gazdaság
Magasabb sebességbe kapcsolunk
Az elemzők szerint ebben az esztendőben akár háromszázalékos is lehet a növekedés – újból lendületet kap a hazai mezőgazdaság
Balatoni András, Sarkadi-Szabó Kornél, Tóth Gergely (Fotók: Horváth Péter Gyula, Kövesdi Andrea)
Dacára annak, hogy „rizikós tételek” vannak a levegőben – az Oroszországgal szembeni EU-szankciók hatása, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed pénzpumpájának a kimúlása, az uniós gazdaságok gyengélkedése –, az idén az elmúlt évekhez képest látványosan düböröghet a magyar gazdaság. Miközben az elmúlt négy esztendő gyarapodási átlaga 0,8 százalékos volt, 2014-ben a GDP bővülése elérheti a három százalékot. A Kopint-Tárki azt jósolja, hogy a magánfogyasztás durván két százalékkal emelkedhet, a beruházások éves átlagos növekedése az első negyedévi kiugró bővülés után lassul, de még így is dinamikus marad – éves átlagban meghaladja a kilenc százalékot. Ami a munkaerő-piaci folyamatokat illeti: a közmunkaprogram 2014-ben folytatódik, igaz, a foglalkoztatottság rendkívüli ütemű növekedése, a látványos évkezdés után mérsékeltebb ütemben „erősödhet”. Ugyanakkor 2014-ben nyolc százalék körüli munkanélküliségi rátával számolnak a kutatók. Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint az idén a három százalék körüli gazdasági növekedés simán összejöhet, lehet, hogy egy picit felette is leszünk. Hozzátette, a korábbi félelmekkel szemben van lendület a mezőgazdaságban, viszont az ipar pöröghetne jobban is. Balatoni szerint a költségvetéssel sem lesz gond, a minap bejelentett zárolások hatására a 2,9 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos államháztartási hiány tartható lesz. Ennél óvatosabb álláspontot képvisel Sarkadi-Szabó Kornél. A Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója úgy tartja, hogy alapesetben kétszázalékos lehet 2014-ben a GDP növekedése, ám az inga kilenghet – pozitív vagy negatív tartományba is. „Sok minden függ attól, hogy a külső környezet miként is alakul. Jelentősen befolyásolhatják a hazai pályát az Oroszország elleni szankciók negatív hatásai, például a gyógyszeripar vagy éppen a forint árfolyama már érzi is, továbbá, hogy a globális jegybankok – leginkább az amerikai Fed és az Európai Központi Bank – milyen döntéseket hoznak majd, azok serkentik vagy esetleg visszavetik a világgazdasági konjunktúrát” – fűzte hozzá a szakértő.
„Szélesebb bázisú az idei gazdasági növekedés a korábbiakhoz képest, számításaink szerint 2,8 százalékkal bővülhetünk 2014-ben” – részletezte Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője, aki azonban leszögezte azt is: a jövőben nagy gazdasági növekedés nem várható, az Európai Unió és az egész világ nem áll túl jól, de Magyarország ezen belül viszonylag jól teljesít majd. A szakember szerint ha Magyarország két százalék feletti növekedést fenn tud tartani éveken keresztül, az már jó eredmény lesz. „A korábbi évek visszaesése után tavaly növekedésnek indult a gazdaság, viszonylag jók a munkanélküliségi számok és a makrogazdasági adatok”– mondta.