Gazdaság

MNB: Torzított a Bloomberg

Tévesen jelent meg az MNB kamatpolitikájával kapcsolatos álláspont

Tévesen, torzítva jelent meg a Bloomberg hírügynökségen az MNB jövőbeni monetáris politikai lehetőségeiről kiadott álláspontja - nyilatkozta az MTI-nek Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának külső tagja. Az amerikai hírügynökség hírére a forint kétéves mélypontra zuhant a dollárral és a frankkal szemben.  

A Bloomberg másfél éve ennél is súlyosabb hibát vétett. Az április 23-i kamatdöntés közzététele előtt hat perccel, 13.54-kor a hírügynökség olyan hírt közölt, miszerint az MNB 5-ről 1 százalékra vágta az irányadó rátát (A valóságban csak 0,25 százalékkal). A hírügynökség még ugyanebben a percben korrigálta a hibát, de az euró forintárfolyama hirtelen 300 forint közeléből 303 forint közeléb ugrott, majd ismét visszatért korábbi szintjére.

Egy MNB-től származó e-mailes anyagra hivatkozva írta a Bloomberg hétfőn, hogy a jegybank a kamatvágási ciklus újrakezdésébe kezdhet, miután az Európai Központi Bank a piacokat meglepve egy hete 0,15 százalékról 0,05 százalékra csökkentette az irányadó kamatát 0,15 százalékról, valamint a betéti kamatokon és a egynapos hitelrátán is 10 százalékpontot vágott. A hírre jelentősen gyengülni kezdett a forint, amely az euróval szemben éves mélypontjára zuhant, mivel a piac vélekedése szerint a további kamatvágások növelik a forint sebezhetőségét a szűkülő kamatelőny miatt.

Tartós tartásra rendezkedett be a jegybank

Az EKB irányadó kamatának csökkentése és "pénzpumpálása" a gazdaságba támogatja a magyar jegybanki alapkamat hosszabb távú tartását - nyilatkozta Kandrács. Az MNB külsős monetáris tagja hangsúlyozta: az, hogy Matolcsy György jegybankelnök a legutóbbi, július végi kamatcsökkentést követően bejelentette, hogy a monetáris tanács "tartós tartásra", vagyis arra rendezkedik be, hogy a jegybanki alapkamat 2015 végéig a jelenlegi, 2,1 százalékon marad, nem azt jelenti, hogy ettől rendkívüli esetben ne térne el a testület. Az EKB mostani lépése azonban még nem éri el azt a szintet, amely beavatkozásra késztetné a monetáris tanácsot - szögezte le. Hozzátette, hogy az Európai Központi Bank döntése mérsékli a piaci, például az orosz-ukrán konfliktus miatti kockázatokat is. A középtávú inflációs cél teljesüléséhez a mostani kamatszint fennmaradása megfelelő Kandrács Csaba szerint, aki úgy fogalmazott: ha nem érkezik erősebb jelzés, ez a szint maradhat 2015 végéig.

A Monetáris Tanács mind a nyolc tagja, a várakozásokkal összhangban a 2,1 százalékos kamat tartására szavazott az augusztus 26-i kamatdöntő ülésén. A jegybank elnöke az ezt megelőző ülésén jelentette be, hogy az MNB „tartós tartásra", vagyis arra rendezkedik be, hogy a jegybanki alapkamat 2015 végéig 2,1 százalékon marad. Az alapkamat aktuális szintje összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével, és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével.