Gazdaság

MNB: Alig változott a fizetési mérleg többlete a második negyedévben

A folyó fizetési mérleg 772 millió euró aktívummal zárt április-júniusban

Alig változott a folyó fizetési mérleg többlete a második negyedévben. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön közzétett jelentése szerint a folyó fizetési mérleg 772 millió euró aktívummal zárt április-júniusban, ami alig 68 millióval alacsonyabb az első negyedévinél.

Az ország külső pénzügyi pozíciójának jellemzésére alkalmazott és a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből számított külfölddel szembeni felülről számított nettó finanszírozási képesség kiigazítatlan értéke 1,192 milliárd  euró volt, 775 millióval kevesebb az előző negyedévinél, miután az Európai Uniótól befolyt tőketámogatások összege 676 millió euróval kevesebb, 436 millió euró volt a második negyedévben.

A szezonális hatások kiszűrésével számolt finanszírozási képesség az MNB számításai szerint a GDP 2,5 százalékára, 826 millió euróra csökkent az előző negyedévi 1,670 milliárd euróról, ami GDP-arányosan 5,6 százaléknak felelt meg.

MNB: Rövid távon enyhén 3 százalék felett lesz az infláció, 2019 közepétől várható az inflációs cél fenntartható elérése

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb inflációs jelentése szerint rövid távon enyhén 3 százalék felett lesz az infláció, fenntartható módon és szerkezetben 2019 közepétől várható az inflációs cél elérése - mondta Balatoni András, a jegybank igazgatója csütörtökön Budapesten újságíróknak.

Az MNB legfrissebb negyedéves Inflációs jelentését ismertetve kiemelte: rövid távon a következő hónapokban a pénzromlás üteme kismértékben lassul, de enyhén 3 százalék felett lesz. A csökkenést alapvetően az üzemanyagárak bázishatása okozza, de ezt tompítja a jövedéki adó szeptemberi emelése, illetve a feldolgozatlan élelmiszerek vártnál nagyobb drágulása.

Fennmarad a folyó fizetési mérleg többlete, a külső finanszírozási képesség is magas marad - tette hozzá Balatoni András.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem változtatott idei és jövő évi inflációs és GDP-előrejelzésén, az idén 2,8 százalékos inflációra és 4,4 százalékos gazdasági növekedésre számít. Jövőre az infláció 3,1 százalékra gyorsul, a GDP-bővülés 3,5 százalékra lassul, 2020-ra 3 százalékos inflációval és ugyancsak 3 százalékos növekedéssel számol az MNB. 

A jegybank által a napokban bejelentett nhp fix program és a BMW nagyberuházás azt eredményezi, hogy a növekedés fennmarad 2020-ig a vállalati beruházásoknál, ami a versenyképességet és a hosszú távú növekedést egyaránt erősíti.