Gazdaság

MKB: hármas tulajdonosi kör a befutó

Három éven belül tőzsdére viszik a bankot, s az alaptőke tizenöt százalékáig Munkavállalói Résztulajdonosi Programot indítanak

Munkavállalói résztulajdonosi programot indít a legkésőbb 2019 végéig tőzsdére kerülő MKB Bank. Az eladósorban lévő állami pénzintézet kérője, a Blue Robin Investments S.C.A., a METIS Magántőkealap és a Pannónia Nyugdíjpénztár alkotta konzorcium jelezte: „informális dialógust” folytatnak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) is egy esetleges részesedésvásárlásról a hitelintézetben.

MKB
Rakesh Kumar Aggarwal és Semsey Barna az adásvétel bejelentésekor (Fotó: Varga Imre)

A Blue Robin Investments S.C.A., a METIS Magántőkealap és a Pannónia Nyugdíjpénztár alkotta konzorcium a 37 milliárd forintos vételár megfizetésével 45:45:10 százalékos arányban megszerezte az MKB Bank tulajdonjogát – jelentették be tegnap. Az új tulajdonosok úgy fogalmaztak: elégedettek a bank jelenlegi menedzsmentjével és annak stratégiájával, támogatják azokat. Emlékeztettek: a konzorcium vállalta az Európai Bizottságnál, hogy legkésőbb 2019 végéig sikeresen tőzsdére viszi a bankot. Elárulták továbbá, hogy eddig az időpontig munkavállalói résztulajdonosi programot (MRP) indítanak, amely az MKB alaptőkéjének tizenöt százalékát érinti majd, de arról még korai beszélni, hogy ez alaptőke-emeléssel vagy részvényeladással valósul-e meg. Elhangzott az is, hogy a tulajdonosi kör informális dialógust folytat az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) arról, hogy az részesedést vásároljon a pénzintézetben, de hozzátették: az álláspontot az év végéig alakítják ki.

Rakesh Kumar Aggarwal, a Blue Robin Investments tulajdonosa elmondta: örül, hogy sikerült növelni az európai befektetési profiljukat, és annak is, hogy Magyarországot a Moody’s befektetésre ajánlottnak minősítette. Jaksa János, a METIS Magántőkealapot kezelő Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója kérdésre kifejtette: alaposan átvilágították az MKB-t az akvizíció előtt, a vételárat pedig a bank stratégiájának és jövőbeli potenciáljának fényében alakították ki. Hozzátette, mindenképpen szeretnék megerősíteni a társaság alap informatikai rendszereit, továbbá új pénzügyi és informatikai megoldásokat bevezetni az ügyfelek számára. Az MKB Bank a nagyvállalati, a kkv- és a lakossági ügyfelek számára a tervek szerint olyan digitális megoldásokat kínál majd  fel, amelyek a magyar pénzügyi szolgáltatások pia­cán még ismeretlenek. Elsősorban a lakossági és középvállalati szektorra koncentrálnak, és erősen kívánnak építeni a meglévő ügyfélbázisra és az intézet hatvanöt éves meglévő tudására – tette hozzá.

Semsey Barna, a Blue Robin Investments tanácsadója a befektetői csoport tulajdonosi hátterét firtató kérdésre közölte: a Blue Robin és a METIS intézményi jellege kollektív befektetési forma, amelyek végső befektetői köre a szabályok értelmében nem nyilvános. A felügyeleti szervek, a jelentős partnerek és a nemzetközi intézmények számára a tulajdonosi hátteret érintő információk a kívánt mélységben megismerhetők – szögezte le. A tulajdonosi konzorcium az értékesítési folyamat során alakult ki. Semsey elárulta azt is, hogy a Blue Robin életre hív egy nemzetközi tanácsadó testületet, amelybe kiemelkedő, nemzetközi tapasztalattal rendelkező szakembereket hívnak meg annak érdekében, hogy ők segítsék hazai munkájukat.


Befektetési alapok vásárolták be magukat

A Blue Robin Investments magántőkealap elsődleges célja az európai pénzügyi szektorba irányuló befektetések szervezése és kezelése, engedélyezett tőkéje százmillió euró. A METIS Magántőkealap Magyarország legnagyobb, 42 milliárd forintos jegyzett tőkéjű magántőkealapja, a Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. kezelésében áll. Célja, hogy a régiós növekedési potenciált kiaknázva biztosítson megtérülést befektetői számára. A Pannónia Nyugdíjpénztár 35 ezer tagjával a tizedik, 95 milliárd forintos vagyonával a hatodik legnagyobb magyar pénztár.