Gazdaság

Lendületet kapott az építőipar

Csaknem húszezer család igényelte a csokot

Az első három negyedévben 5307 új lakás épült, 14 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek és az új lakások építésére vonatkozó egyszerű bejelentések együttes száma pedig meghaladta a 21 ezret, amely két és félszerese a tavalyi adatnak. A fordulat egyértelműen az otthonteremtési programnak tulajdonítható.

epitkezes
A lakásépítés fordulata a kormány intézkedéseinek is köszönhető (Fotó: Nagy Balázs)

A Központi Statisztikai Hivatal jelentése alapján lendületet kapott idén az építőipar: a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pedig kedvezőnek tartja, hogy az engedélyek számának emelkedése elkezdett fokozottan megjelenni a tényleges lakásépítésekben is. A számok az alábbiak: az első három negyedévben 5307 új lakás épült, 14 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek és az új lakások építésére vonatkozó egyszerű bejelentések együttes száma 21 414 volt, amely csaknem két és félszerese annak – mintegy százötven, öt százalékkal több –, mint amennyi a múlt év azonos időszakában volt.

A KSH szerint az épített lakások száma Budapesten 21,9, a megyei jogú városokban 29, a többi városban 5,9 százalékkal nőtt, a községekben ugyanakkor 4,9 százalékkal csökkent a múlt év első kilenc hónapjával összevetve. A kiadott új építési engedélyek és bejelentések alapján kilencven százalékkal több, összesen 9172 lakóépület építését tervezik, a nem lakóépületekre kiadott építési engedélyek száma ötven százalékkal nőtt.

A kormány rendeletének megfelelően a statisztikai számbavétel kiterjed az építési engedélyek mellett az egyszerű bejelentésekre, a használatbavételi engedélyek mellett az egyszerű bejelentések alapján kiállított hatósági bizonyítványokra is. Az új lakóépületek között 56-ról 47 százalékra csökkent a családi házban épült lakások aránya, míg a többszintes, többlakásos épületekben használatba vetteké 34-ről 43 százalékra nőtt.
Az NGM kiemeli: a fordulat egyértelműen a kormány otthonteremtési programjának köszönhető. A keresleti oldalon a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) bizonyul jelentős segítségnek. Októberig csaknem húszezer család nyújtotta be a kérelmét, amely 56,5 milliárd forinttámogatást jelent. Az alacsony kamatkörnyezet, valamint a lakosság foglalkoztatási és jövedelmi helyzetének javulása segíti a háztartások lakásberuházási döntéseit. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2016 első három negyedévében megközelítőleg negyven százalékkal emelkedett az új lakáshitelek összértéke éves összevetésben.