Gazdaság
Lendületbe kapcsolt a hazai feldolgozóipar
Nagyobb fordulatszámra váltott a magyar gazdaság – A beszerzésimenedzser-index az idén már hetedik hónapja jelez növekedést
Az új megrendelések erőteljesebben nőttek júliusban a korábbinál (Fotó: MH)
A júniusinál három százalékkal magasabb, vagyis 53,9 százalék lett a júliusi beszerzésimenedzser-index (BMI). A mutató ezzel idén hetedik hónapja jelez bővülést, az ütem magasabb a hosszú távú júliusi átlagnál (52,4) és az elmúlt három év átlagánál is (52,2) – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A közlemény alapján a felmérésben vizsgált részindexek többsége nőtt júniushoz képest, a változások mértéke az indexek felénél meghaladta az öt százalékot.
A foglalkoztatottságindex értéke ötven pont alá került júliusban, az idei értékek eddig három hónap kivételével növekedésre utalnak, 2014–2015-ben a foglalkoztatottsági mutató csak négy-négy hónapban csökkent. Pozitív hír az is, hogy júliusban már hetedik hónapja emelkedett a termelési mennyiség indexe az előző havi értékéhez képest, és ötven pont felett maradva a termelt mennyiség emelkedését jelzi.
Az új rendelések indexe erősebben növekedett, és ötven pont felett maradva azt mutatja, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték az ötödik legmagasabb júliusi 1995 óta – hívta fel a figyelmet rá közleményében az MLBKT.
A GKI gazdaságélénkítő intézkedéseket vár az ősszel a kormánytól, a kutatók úgy látják, az uniós támogatások vártnál lassabb lehívása miatt a tavalyi 2,9 százalékkal szemben idén legfeljebb két százalékkal bővülhet a bruttó hazai termék, a GDP. A GKI elemzéséből kiderül még: a bruttó keresetek az idei első öt hónapban hat százalékkal, a reálkeresetek pedig 7,5 százalékkal – közfoglalkoztatottak nélkül több mint nyolc százalékkal – emelkedtek, a kiskereskedelmi forgalom dinamikája öt százalékkal nőtt. A GKI összefoglalója kitért arra is, hogy a konvergenciaprogram 2016 végére a GDP-arányos államadósság 75,3-ról 74,5 százalékra csökkenését irányozza elő. A kutatók szimbolikus csökkenésre, 75 százalék körüli év végi értékre számítanak, mivel a központi kiadások növekedése és az új EU-pályázatok gyorsított beindításához szükséges költségvetési megelőlegezés miatt a finanszírozási igény magas lesz.
Megírtuk, hogy a Világgazdaság mutatószáma, a gyorsulási irányadó szerint is a múlt hónapban nagyobb fordulatszámra kapcsolt a magyar gazdaság, ezzel megszakadhat az első fél évben mutatott gyengébb teljesítmény.
Lassult az eurózóna
Júliusban lelassult kissé az euróövezeti feldolgozóipar teljesítményének növekedési üteme a londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet kimutatása szerint: a múlt hónapban 52 pontra csökkent a júniusi 52,8 pontról a ráta. A legnagyobb teljesítménynövekedést 53 pont feletti BMI-értékekkel Németország, Ausztria és Hollandia érte el júliusban, Spanyolország és Olaszország a stagnáláshoz közelítő lassulás jeleit mutatta, a teljesítménycsökkenést jelző 50 pont alatti értéket pedig Görögország (48,7) és Franciaország (48,6) ért el.