Gazdaság
Lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése
Az elmúlt hónapok 4-5 százaléka után kétszázalékos volt a bővülés
A kiigazítatlan adatok szerint tavaly decemberben a kiskereskedelem forgalma 5, naptárhatástól megszűrten 4,5 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
A fogyasztás 31. hónapja megszakítás nélkül nő éves összehasonlításban. Míg decemberben naptárhatástól megszűrten, éves alapon 3,4 százalékos növekedést regisztráltak az élelmiszerkereskedelemben, addig januárban 1,5 százalékkal csökkent a forgalom az egy évvel korábbihoz képest, amiben a KSH magyarázata szerint elsősorban a magas bázis hatása játszott szerepet. Az üzemanyagoknál 3,7 százalékról gyorsult a növekedés üteme 4,4 százalékra az év első hónapjában, míg a nem élelmiszer jellegű cikkeknél 6,3 százalékról lassult a bővülés, 5,7 százalékra.
A KSH megjegyezte, hogy a tavaly márciusban életbe lépett vasárnapi zárva tartásnak a kiskereskedelmi forgalom volumenének alakulására gyakorolt hatása csak hosszabb időszakra vonatkozó adatokból lesz majd kimutatható.
Az NGM a kiskereskedelmi volumen további emelkedésre számít az alacsony az infláció, magas szintű a foglalkoztatottság és nagyon alacsony a munkanélküliség miatt. A növekedést pedig elősegítheti a január elsejével bevezetett személyi jövedelemadó (szja) 1 százalékpontos csökkentése és a családi adókedvezmények kibővítése is - tette hozzá a szaktárca helyettes államtitkárj, Lenner Áron Márk, aki szerint a nem élelmiszer jellegű termékeknél tapasztalt 5,7 százalékos emelkedés azt mutatja, hogy a magyar családoknál van még tartalék.
Idén 3,5-5 százalék lehet a növekedés
A januári 2,1 százaléknál magasaabb növekedést vártak januárra elemzők, akik szerint a forgalom bővülése az év hátralévő részében gyorsulhat, de az év egészében a tavalyinál kissé alacsonyabb, 3,5-5 százalék között lehet. Az Erste elemzői arra számítottak, hogy a 2015 második felében látott 4-5 százalékos növekedési lendület nagy része megmarad januárban is. Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője is hasonlóan vélekedett a januári adatról, és megjegyezte, hogy az év további részében dinamikusabb, 5 százalék körüli növekedést vár.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is a forgalom növekedésének gyorsulására számít a reálbérek emelkedése és a foglalkoztatás bővülése miatt, az elemző éves átlagban 3,5 százalékos növekedésre számít a tavalyi 5,8 százalék után.