Gazdaság
Lakásárak: történelmi rekord
Budapesten átlagban 360 ezer forintot kell fizetniük Négyzetméterenként a vásárlóknak

Tavaly, az első három negyedévben hazánk állt a dobogó tetején a huszonhét országot érintő felmérés szerint a lakásdrágulás tekintetében, és a negyedik negyedéves adat is kiemelkedik a térség átlagából. A listát a csehek vezetik 11 százalékos növekménnyel. A volt keleti blokk országai, Horvátország és Lengyelország kivételével a lista elején szerepelnek – derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből. Ha a megelőző negyedévhez viszonyítjuk 2016 utolsó negyedévét, akkor hazánk az 1,5 százalékos emelkedéssel csak a középmezőnyben szerepel. Az elemzés szerint a legnagyobb, hatszázalékos drágulást Málta tudja felmutatni. Hosszabb időszakot tekintve a balti országok viszik a prímet: Észtországban például 69 százalékkal magasabbak az árak 2010-hez képest, míg hazánk a középmezőny élén áll. A válság miatt dinamikusan mozgó ingatlanpiaci árak összességében ötödével mentek fel az elmúlt hat évben.
Az országos lakóingatlan-átlagár 2016 végére fajlagosan kétszázezer forint környékén alakult, míg Budapesten átlagban 360 ezer forintot kellett fizetni a vevőknek négyzetméterenként – mondta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Úgy fogalmazott: a nominális árszint történelmi rekordot döntve már tavaly év elején meghaladta a 2008-as árcsúcsot, vagyis ilyen magas lakásárakat papíron még nem láttunk idehaza. Az árak reálértéke azonban – Budapest kivételével – országosan nagyjából tíz százalékkal elmarad a 2008-as mutatótól, a bérekhez viszonyítva pedig nagyjából az 1998-1999-es éveket idézi, ami szintén tíz százalékkal marad el a válság előtti időszak csúcsától. A szakértő szerint az idén az újlakás-kínálat bővülésével országos szinten már csak egy számjegyű lesz az áremelkedés, de a regionális különbségek tovább mélyülhetnek.
Nőtt az adásvétel volumene
Magyarországon 10,6 százalékkal drágultak a lakások tavaly, és egyre több az adásvétel – közölte az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Balogh László az M1-en azt mondta: tavaly, az utolsó negyedévben 218 százalékkal több lakásépítési engedélyt adtak ki, mint egy évvel korábban. A növekedés annak is köszönhető, hogy alacsony volt a bázis, a korábbi években kevés lakást építettek. Emellett a keresleti és kínálati oldal is erősödött, előbbi oldalt a csok, utóbbit a lakásépítések kedvezményes, ötszázalékos áfája hozta kedvező helyzetbe. (GYV)