Gazdaság

Külső sokkok miatt ütik a forintot

Az orosz gazdasági krízis az oka a hazai fizetőeszköz gyengülésének

Miközben a forint piacán továbbra sincs nyugalom, tegnap is érintette a 317-es szintet az euróval szemben a hazai fizetőeszköz árfolyama, addig a német ZEW intézet friss felmérése alapján jelentősen lecsökkent a további forintleértékelődést váró szakértők aránya. Ugyanakkor a devizaadósság a forint gyengülése miatt párhuzamosan emelkedik.

Újabb mélypontokra zuhant tegnap a forint a főbb devizákkal szemben. Pénzünk kurzusa ismét „megérintette” a 317-es szintet az euróval szemben, de azon túl még nem tudott jutni. Ha azonban napokon belül a 317-es euró fölé kerülne az árfolyam, akkor már hároméves negatív rekordról beszélhetnénk. „A régiós devizák közül szorosan együttmozgott velünk a napokban a lengyel zloty. A rubelválság okozta sokkot egyedül a csehek fizetőeszköze, a korona úszta meg” – mutatott rá elemzésében a Portfolio.hu. Az internetes szakportál szerint a következő napokban vélhetően már az ünnepek előtti álmosság lesz a jellemző – hacsak az orosz gazdasági krízisben nem jönnek újabb kellemetlen hírek.

Miközben gyengül hazai fizetőeszközünk értéke, jelentősen mérséklődött a további forintleértékelődést váró szakértők aránya a német ZEW intézet friss felmérése szerint. A BUX-index emelkedését is többen várják, mint korábban. A ZEW gazdaságkutató és az osztrák Erste Bank közös elemzése alapján a megkérdezett szakértők mindössze 18 százaléka vár további forintleértékelődést a következő hat hónapban. Ezzel szemben egy hónappal ezelőtt még nagyon magas, 44 százalékos volt ez az arány. Ugyanakkor ezzel a forint még mindig kilóg a sorból, az összes többi régiós deviza esetében az euróval szembeni felértékelődést tartották valószínűbbnek a szakértők.

Bár a gyenge forint elméletileg jót tesz az exportnak, az államadósságunkon belül a devizaadósság a forint gyengülése miatt automatikusan emelkedik. Ezen a területen „nagy a tét”, hiszen adósságunk mintegy negyven százaléka devizában denominált. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi forintgyengülés külső piaci okok következménye.


Kiszámíthatóságot teremtene, ha szűk sávban mozogna a magyar fizetőeszköz
A rubel válsága is kihat az árfolyamra

2 perces interjú: Sarkadi Szabó Kornél a Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója

– Egy eurót 316 forintért vehettünk tegnap. Rövid és középtávon a forint erősödésére vagy gyengülésére számíthatunk?

 – Rövid távon eltérő hullámokban egyre nagyobb kilengésekre számítok, amelynek részben globális pénzpiaci okai vannak, másrészt pedig az orosz válság is kiszolgáltatottabbá teszi a közép-európai régió fizetőeszközeit. Egyre nagyobb a valószínűsége a globális folyamatok miatt, hogy sokk éri a piacokat. Középtávon egy szélesebb sávot tarok valószínűnek, az euró egy átmeneti nyugalom után akár háromszáz forintig is csökkenhet, azonban a 340 forintot sem tartom elképzelhetetlennek.

– A magyar gazdaság szempontjából mi lenne a legkedvezőbb árfolyam?

– Az energiaárak csökkentek, s az infláció is elhanyagolható egyelőre. Ha egy viszonylag szűk, 310-320 forintos sávban mozogna a forint, az kiszámíthatóságot teremtene a gazdaság szereplőinek. A másik szempont, hogy az adósságunk 37 százaléka még mindig devizában van, ezért a kedvezőbb, fokozatosan erősödő árfolyam az államnak is jót tenne. Az árfolyam tehát függ a világgazdasági folyamatoktól, azonban ha forint innen jelentősen gyengül az euróval  szemben, az nem szerencsés, mivel csökken a megtakarítások vásárlóértéke euróban mérve, valamint az adósságpálya és a pénzügyi rendszer stabilitása is veszélybe kerülhet.

NK