Gazdaság
Külkereskedelmi, ipari és inflációs adatok is érkeznek ezen a héten
Hétindító. Még negatív lehet a pénzromlás üteme

Két fontos statisztikai adat is megjelenik holnap hazánkkal kapcsolatban: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) egyfelől közli a kiskereskedelem májusi forgalmának első becslését, másfelől a kormányzati szektor 2016. első negyedévi egyenlegét – közölte lapunk kérdésére Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője. Az előbbi esetében áprilisban a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a naptárhatástól megtisztítva 6,7 százalékos volt a növekedés. A növekedés áprilisban már 34. hónapja, 2013 közepétől megszakítás nélkül tart. Az utóbbi esetében az áprilisban kiadott előzetes adatok szerint 625,5 milliárd forint, a GDP 1,9 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya 2015-ben, 113,6 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,4 százalékponttal alacsonyabb az előző évinél. Az alacsonyabb hiány a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb növekedéséből adódott.
Csütörtökön jelenik meg a német és a hazai ipari termelés májusi adatának első becslése. Áprilisban itthon az ipari termelés 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adat megegyezik a kiigazítatlan indexszel. Az év első négy hónapjában a termelés 1,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Továbbá ugyanekkor lát napvilágot az államháztartás központi alrendszerének júniusi és első hathavi adatairól szóló gyorstájékoztató is. A Nemzetgazdasági Minisztérium június 7-én közölte, május végére egyensúlyközeli helyzetbe került az államháztartás, amely az esztendő ötödik hónapjában 131,7 milliárd forint többlettel zárt, és év eleje óta csupán 13,2 milliárd forint volt a deficit mértéke az önkormányzatok nélkül.
Pénteken közli a KSH a fogyasztói árak júniusi alakulását – jelezte az MTI. Májusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban, áprilishoz viszonyítva pedig átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek. Elemzők szerint az éves infláció a következő két hónapban is negatív tartományban maradhat. Továbbá ugyancsak a hét utolsó napján teszi közzé a KSH a külkereskedelmi termékforgalom májusi előzetes adatát – hívta fel a figyelmet az OTP Bank szakembere.