Gazdaság
Külföldről jövő hatás is okozhat kockázatot
Így a migránshelyzet és áttételesen a Volkswagen-botrány mellett a Fed következő fél évben várható kamatemelése és a kínai gazdaság lassulása sem valószínű, hogy érintetlenül hagyja a hazai folyamatokat – mondta tegnap a GKI Gazdaságkutató Zrt. 2015-2016-ra szóló prognózisának bemutatóján Vértes András, a társaság elnöke.
„A migránsválság a következő hónapokban lényegesen befolyásolhatja az üzleti várakozásokat is, miközben egyre inkább jelentkezhetnek az elmúlt másfél évtized hibás gazdaságpolitikájának következményei is. A kínai lassulás miatt a korábban vártnál mérsékeltebb dinamikára lehet számítani, amit nem ellensúlyoz az alacsony olajár sem” – mondta Vértes.
Az év első nyolc hónapjában az Európai Unióban és Magyarországon is stagnáltak a gazdasági várakozások, ami optimista hangulatot tükröz. Hazánkban szeptemberben az üzleti várakozások idei csúcsukra, a fogyasztóiak viszont kétéves mélypontjukra kerültek. A GKI 2015 egészére 2,7, 2016-ra kereken kétszázalékos bővüléssel számol. A bérek az idén három százalékkal nőhetnek, nulla infláció mellett. A fogyasztás gyorsabban emelkedhet, mint a reáljövedelmek, ami több egyszeri hatásnak, például a hitelterhek mérséklődésének köszönhető. Jövőre azonban már nem érvényesül ilyen hatás, így a reáljövedelem és a fogyasztás is lassuló ütemben, egy, illetve másfél százalékkal nőhet.