Gazdaság
Küldetéstudat és felelősség a fiatalok szemléletformálása
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal küldetést teljesít a gyakorlati ismeretek élvezetes oktatásával, hallgatók taníthatják a diákokat energiatudatosságra

Az energiatudatos életmód egyre hangsúlyosabb a fiatalok körében, azonban még mindig kevés a gyakorlati ismeretekre fókuszáló oktatási segédanyag. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal küldetése felhívni a figyelmet a korszerű és környezetbarát energiatermelésre és –fogyasztásra – mondta Scherer Zsolt, a Hivatal sajtófőnöke. Hozzátette, ezért hívták életre Energiakövetek programjukat, amelyet idén is a felsőoktatási intézményekben elsősorban természettudományos tárgyakat hallgató diákok számára hirdettek meg.
Interaktív tanórák
Az Energiakövetek látványos, interaktív módon mutatják be a diákoknak, miért fontos az energiatakarékosság, és hogyan tudnak akár saját mikrokörnyezetükben is gazdálkodni az energiával. Az Energiakövetek országszerte számos általános és középiskolába ellátogatnak. A diákok láthatóan élvezik ezeket a foglalkozásokat.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem földrajz-latin tanár szakos hallgatója, Fehér Anna 2018-as Energiakövet például a „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!” című rendhagyó előadásán többek közt a vízforraló és a rezsó energiafelhasználását vizsgálták a diákok. Csoportokban dolgozva megtapasztalták egyebek mellett az olajszennyezés okozta nehézségeket, összehasonlították a rezsó és a vízforraló hatékonyságát, illetve képet kaptak arról, mennyi szemetet termelünk, és megtudhatták, ez hogyan csökkenthető.
Kovács Réka, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar II. évfolyamos hallgatójának óráin a tanulók megtudhatták, hogyan csökkenthetik ökológiai lábnyomukat. Megvizsgálták a háztartási energiafelhasználási szokásokat és következményeiket, valamint ráébredhettek arra, hogy tetteiknek, döntéseiknek milyen hatása van, és mennyire fontos az egyén felelősségteljes hozzáállása, aktív szerepvállalása az energiatakarékosságban.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem I. évfolyamos hallgatója, Duba Gergely látványos kísérletek segítségével mutatta be a fiataloknak, mit tehetnek a mindennapokban a fenntarthatóságért és az energiahatékonyságért. Óráival rendszerszintű gondolkodásra ösztönözte a diákokat, különös figyelmet fordítva a megújuló energiaforrások szerepére.
Szakmai díjFehér Anna, az ELTE hallgatója helyzetgyakorlatokkal is színesíti tanóráit
A program 2017-es indulása óta a MEKH hét Energiakövete országszerte harmincegy iskolában, mintegy ezerkétszáz általános és középiskolás számára tartott rendhagyó tanórát, és hívta fel a fiatalok figyelmét az energiatudatos, energiatakarékos szemlélet fontosságára – húzta alá Scherer Zsolt. Hozzátette azt is, a Hivatal társadalmi felelősségvállalási programja 2018-ban Junior kategóriában elnyerte a CSR Hungary Díjat. Az elismerésben azok a szervezetek részesülnek, amelyek kiemelkedő és felelősségteljes kezdeményezéseikkel pozitív hatással vannak a társadalomra és a környezetükre. A díj kétéves önkéntes védjegyhasználattal jár, amely jelzi a védjegyhasználók kiemelkedő fenntarthatósági és CSR kezdeményezéseit. Edukációs programunk célja egyrészt, hogy ösztönözze a felsőoktatási intézményekben természettudományos tárgyakat hallgató diákokat energetikai ismereteik elmélyítésére és annak kreatív, élményalapú átadására. Másik fő célkitűzésünk, hogy az általános iskola felső tagozatos, illetve a középiskolás korosztály körében népszerűsítsük a tudatos energiafogyasztást és ráirányítsuk a figyelmet az energiatakarékosság fontosságára – mondta a sajtófőnök.
Hosszabb távon a program a Hivatal társadalmi felelősségvállalásának szerves része. Úgy gondoljuk, nemcsak hozzájárul a fiatalok szemléletformálásához, de egyben növeli a tanári pálya presztízsét, a tehetséges hallgatóknak lehetőséget teremt a kibontakozásra – tette hozzá.
Új év, újabb kihívás
A kiírás szerint pályázni idén is egy rövid bemutatkozó videóval, valamint egy 45 perces, általános iskola felső tagozatos vagy középiskolás korosztályra szabott tanóra vázlatával lehet, mely az energiatakarékosság, a tudatos energiafelhasználás témáját járja körül. A zsűri által első körben legjobbnak ítélt pályamunkák készítői a MEKH székházában megrendezett Demo Day során személyes bemutatkozó előadásra is lehetőséget kapnak. A meghívottak egy maximum tizenkét perces előadás keretében, közönség előtt bizonyíthatják, miért lennének ők 2019 legjobb Energiakövetei. A pályázatokat elektronikus formában a www.energiakovetek.hu oldalon keresztül lehet benyújtani 2019. március 31-ig. A honlapon elérhető a részletes pályázati kiírás és a minta óravázlat. A beérkezett pályázatokat három szempont szerint értékeli a zsűri: a szakmai tartalmat, az oktatási módszertan színvonalát, és nem utolsósorban az élvezhetőséget és érthetőséget díjazzák.
A zsűri által kiválasztott három legjobb pályamunkát benyújtó hallgató elnyeri a MEKH Energiakövete címet, a címmel járó négyszázezer forintos pénzdíjat, és a lehetőséget, hogy szupertanárként országszerte taníthassa a diákokat. Legalább olyan élvezetesen, mint ahogyan azt a 2017-ben vagy a 2018-ban kiválasztott Energiakövetek is tették.
Több mint pályázat
A program megálmodójaként a MEKH megszervezi az órákat, biztosítja a látványos és érdekes tanórákhoz szükséges demonstrációs eszközöket, emellett szakmai tréningekkel segíti a fiatal tehetségeket. A www.energiakovetek.hu weboldal pedig – a pályázati kiírás mellett – összefoglalja a legfontosabb célkitűzéseket és a program lényegét. Az oldalon többek között egy-egy óra részlete is megtekinthető, amelyen a korábbi Energiakövetek előadásai és kísérletei láthatók. A MEKH Energiahatékonyság Facebook oldal is elindult interaktív fórumot kínálva és energiahatékonysági tippeket bemutatva az érdeklődők és a jövő energiakövetei számára – természetesen nem csak fiataloknak.
Összeállításunk a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal támogatásával készült