Gazdaság

Kötelező ellenőrző jegy az importborok dömpingje ellen

Literenként harminc forintba kerülhet a jelölés

Még a szüret előtt bevezetheti a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa az úgynevezett földrajzi jelzés nélküli borokra a kötelező ellenőrző jegyet. A hazai termelőknek kevesebbet kell majd fizetniük.

borospince
Az olasz borok minősége nem megfelelő, áruk gyanúsan alacsony (Fotó: Kövesdi Andrea)

Ellenőrző jegyet kell kiválta­niuk azoknak a forgalmazóknak, akik földrajzi jelzés nélküli borokat értékesítenek – értesült az Agrárszektor.hu. A jegyet minden ilyen borra meg kell vásárolni, literenként harminc forintért. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) az idei szőlőfelvásárlási árak stabilizálása érdekében várhatóan literenként 22 forinttal támogatja azokat a hazai termelőket, akik kizárólag magyar szőlőből állítanak elő borokat.

A HNT az ellenőrző jegyet azért vezeti be, hogy a sokszor dömpingáras, elsősorban Olaszországból származó importborok ne törjék le a szőlőárakat a hazai piacon. A behozott külföldi tételeket a forgalmazók nagyrészt földrajzi jelzés nélküli asztali borként árult italok készítéséhez használják fel, amelyek az alacsony árkategóriájú termékek közé tartoznak. A díj ellenében megváltható ellenőrző jegy hozzájárulhat ahhoz, hogy az árkülönbség csökkenjen a behozott és a hazai előállítású borok között, ez pedig már az idei szüret idején a szőlőfelvásárlási árak stabilizálódásához vezethet.

Korábban döntött a Földművelésügyi Minisztérium is arról, hogy az import visszaszorításának érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak az eddigi tizenöt helyett kilencven napja lesz a forgalomba hozatali dokumentumok kiállítására. Ennek hatására az idei szüret ideje alatt nem lehet majd behozni az importborokat. Az olasz borok minősége sok esetben nem megfelelő, emellett nagy mennyiségben és irreálisan olcsón érkeznek Magyarországra.

Mintegy négyszázezer hektoliter olasz importbor érkezik hazánkba, ami komoly problémát okoz a hazai szőlészeknek és borászoknak, mivel jelentősen lenyomja a hazai felvásárlási árakat. A tavalyi literenkénti átlagár a HNT adatai szerint 0,64 euró volt, egyes tételek pedig ennél is alacsonyabb, 0,25–0,30 eurós áron jelentek meg a hazai piacon.