Gazdaság
Kormányprogram a felzárkóztatásra
A kabinet céljai között szerepel az infokommunikáció itthoni népszerűsítése
Az infokommunikációs ágazat a fejlett gazdaságok egyik meghatározó részévé vált, kizárják magukat a versenyből azok a vállalatok, amelyek nem tudnak élni az infokommunikációs technológia lehetőségeivel – hangsúlyozta tegnap Varga Mihály az ötödik Információs Társadalom Parlamentje konferencián az Országházban. A nemzetgazdasági miniszter bejelentette: a kormány ebben az évben kétmilliárd forintos programot hirdet a kis- és középvállalkozások e-gazdasági lemaradásának csökkentésére. A kétéves konstrukcióval közvetetten háromezer kedvezményezettet sikerül elérni. A miniszter azt is közölte, kilencmilliárd forintos pályázat keretében a kormány a hátrányos helyzetű felnőttek digitális képességeinek fejlesztését célzó programot hirdet. Magyarország kiemelkedő lehetőségek kapujában áll a digitális fejlesztések terén – hangsúlyozta Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke a konferencián. Mint mondta, az ágazat gyorsan fejlődik, kormányzati cél, hogy 2018 végére minden hazai háztartásnak elérhető legyen a legalább harminc megabites internetszolgáltatás.
Egy hónap alatt csaknem tízezren töltötték ki az InternetKon kérdő- ívét – jelezte az internetről szóló nemzeti konzultáció előkészítéséért és lebonyolításáért felelős miniszterelnöki biztos. Deutsch Tamás azt mondta, a konzultáció lezárultát követően születnek meg azok a döntések, amelyek eredményeként „valósággá válik a digitális fejlesztés Magyarországon”.
A digitális technológia nem ismeri a határokat, és nem érdeklik Európa gazdasági növekedéssel kapcsolatos problémái – mondta Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója. Kiemelte: Európában a termelékenységnövekedés 31 százaléka származik az infokommunikációs ágazatból, ami jó eredmény.
Terv az iskolai digitális oktatás újítására
Digitálisan írástudatlan a 15 éves diákok hatvan százaléka, annak ellenére, hogy néhány éven belül minden munkahely digitális lesz – hívta fel a figyelmet a távirati iroda beszámolója szerint az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége. A szervezet az iskolai digitális oktatás megújítási terve címmel cselekvési programot készített, amelyet a Információs Társadalom Parlamentje rendezvényen mutattak be. Cél a digitális kompetenciák fejlesztése, a digitális írástudás a jelenleginél jóval magasabb szintre emelése, az iskolai és iskolán kívüli informatikai képzés reformja halaszthatatlan feladat. (MH)