Gazdaság

Kiugró volt az ipar augusztusi teljesítménye

A meghatározó ágazatok közül a legerőteljesebb növekedés az elektronikai szektorban volt

Az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint az előző év azonos időszakában, az év nyolcadik hónapjában pedig kiemelkedően jól teljesített az ipar. Elemzők úgy vélik, csupán átmeneti a lendület, az éves átlagot tekintve viszont reális a négyszázalékos gazdasági növekedés.

járműgyártás 20181006
A járműgyártás lendületet ad, így fennmaradhat a dinamikus bővülés (Fotó: MH)

Idén először fordult elő, hogy az előző hónaphoz képest 3,8 százalékos növekedést ért el az ipari termelés, a naptárhatástól megtisztított augusztusi ipari termelés 4,5 százalékos éves emelkedése pedig a visegrádi országok (V4) sorában a második legjobb, Lengyelország után – mondta Pomázi Gyula, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára tegnap az M1-en a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb ada­taira reagálva.

Augusztusban másfél százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 4,5 százalékkal emelkedett a kibocsátás – jelentette tegnap első becslése alapján a KSH. A kiigazított adat gyorsulást mutat az előző havi 3,9 százalékos növekedés után, és ebben az évben a legmagasabb növekedési ütem. Az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint az előző év azonos időszakában. A meghatározó ágazatok közül erőteljes volt a növekedés az elektronikai iparban, az élelmiszeriparban kisebb volt a termelés bővülése. A járműgyártásban, az előző havihoz hasonló mértékben visszaesett a termelés – tette hozzá. Az ipari termelés augusztusi részletes adatait október 12-én közli a KSH második becslésében. Az adatokban már érzékelhető az Audi csökkentett termelésének visszahúzó hatása, mely a VW-csoport hiányzó típusengedélyei miatt következett be – írta kommentárjában Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Hozzátette, ami az év egészét illeti, a hátralévő hónapokban komolyabb felfutásra lenne szükség, hogy elérhessük az általunk várt négyszázalékos átlagos ipari növekedést.

Kedvező, hogy az erőteljes belső kereslet miatt egyre nagyobb szerepet játszik az ipar belföldi értékesítése, amit az építőipari boom is támogat, ezt tükrözi az ipari és építőipari hangulat történelmi csúcsra emelkedése a nyári hónapokban. Noha az év eleje óta az európai és német konjunktúraindexek visszaestek, a növekedés folytatását jelzik előre. Idén összességében 4,5 százalékra lassulhat az ipari termelés – hívja fel a figyelmet lapunknak küldött közleményében Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Hozzátette, jövőre gyorsabb növekedésre számít az új autómodellek gyártásának fokozatos felfutása miatt, így jövőre is fennmaradhat a négy százalék feletti GDP-növekedési dinamika.