Gazdaság

Kiszámítható a kormány működése

Orbán Viktor szerint ha a számokat nézzük, akkor sikertörténetről beszélhetünk – Elfogadta a kabinet a 2016-os költségvetést

Elfogadta a kormány a 2016-os költségvetést, amely júliustól már életbe is léphet a parlamenti szavazást követően – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök tegnap a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) éves közgyűlésén. A kormányfő a gazdaságpolitika elemeit tíz pontban foglalta össze.

Orbán 20150508
A miniszterelnök ismét megerősítette, hogy hazánk jóval jobban teljesít mint az európai átlag (Fotó: Csudai Sándor)

„A magyarok mindent másképp csinálnak, és ezt a német emberek, akik a fegyelmezettséghez vannak hozzászokva, nehezen értik. A kor, amiben élünk, rákényszerít arra, hogy új utakat keressünk. A régi módszerekkel az új korszakot nem tudjuk szabályozni, ezzel nem tudunk sikeresek lenni” – így kezdte beszédét Orbán Viktor miniszterelnök a DUIHK éves közgyűlésén. A kormányfő kitért arra is, hogy Brüsszelben sokszor kételkednek, mert nem tudják eldönteni, hogy Magyarországra fekete bárányként vagy sikertörténetként tekintsenek.

„Ha a számokat nézzük, sikertörténetről beszélhetünk. Jóval jobban teljesítünk mint az európai átlag” – hangsúlyozta a kormányfő, rámutatván arra is, mi nem a németek pénzén akarunk sikeresek lenni, mert nem szeretünk más pénzén élni.

A miniszterelnök bejelentette: a kormány e heti ülésén elfogadta a 2016-os költségvetést, amely július elsejétől már életbe is léphet a parlamenti szavazást követően. Mindez pedig a kiszámíthatóságot, a tervezhetőséget erősíti, hiszen ismertté válnak a 2016-os költségvetési főszámok. „Az ellenkező véleményekkel szemben a fontos dolgokban igenis kiszámítható a magyar kormányzat” – mondta. Ezt követően szólt arról is, hogy a magyar gazdaságra vonatkozó adatok és jelentések – így például a német kamara elemzése – alapján pozitív kép rajzolódik ki az országról. Külön aláhúzta, hogy a kettéválasztott, duális oktatás, amely a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozik, célja a jól képzett, fegyelmezett, modern technológiát alkalmazni képes munkaerő képzése.

„Azok a cölöpök, amelyekre a magyar gazdaság építményét felhúztuk, nem fognak változni a következő években sem” – erősítette meg Orbán Viktor, s ide sorolta, hogy az adórendszer elsősorban a fogyasztási adókra támaszkodik, a társasági adó kulcsa marad tíz százalék, és továbbra sem vezetik be az örökösödési adót. „Nem büntetjük a családokat azért, mert sikeresek” – rögzítette. A kormányfő kiemelte, hogy megmaradnak a különadók annak érdekében, hogy „tartani tudjuk az államháztartási hiány és az államadósság szintjét”.

A miniszterelnök tíz pontban foglalta össze a jövőbeni gazdaságpolitikai elemeit (lásd lenti összeállításunkat), majd megjegyezte: izgalmas világ körvonalazódik előttünk. Szerinte javítani kell az európai versenyképességen, részint az energiarák csökkentésével, a foglalkoztatási helyzet javításával, eközben pedig az ipari fejlesztésekre kell koncentrálnia Európának.

„Nem állítom, hogy minden Magyarországon működő német vállalkozásnak kedvező a gazdaságpolitika, de összességében az így kialakuló a gazdasági környezet kedvez a külföldi befektetőknek, így a német vállalatoknak is. Gazdaságpolitikánk elemei tartósan megmaradnak, így a németek számára is tartós, kiszámítható elemét jelentik majd a gazdaságpolitikának” – zárta beszédét a magyar miniszterelnök.


Fontosak vagyunk egymásnak

Németországba áramlott tavaly a magyar kivitel huszonhét százaléka, de mi is fontosak vagyunk a németek számára: a behozatal huszonöt százaléka érkezett ugyanis Európa legnagyobb gazdaságából. Ráadásul 2010 óta hatmilliárd eurót fektetettek be Magyarországon a német hátterű cégek.


A kormányfő a jövőbeni gazdaságpolitika elemeit tíz pontban foglalta össze
- Továbbra is a fogyasztást adóztatja az állam a munka helyett
- Érvényben marad a segély helyett munka elve, cél a teljes foglalkoztatás
- Nem emelik meg  a vállalkozások tízszázalékos társasági adókulcsát
- Duális szakképzés fenntartása, kiszélesítése a cégekkel együttműködve
- Továbbra sem vezetik be az örökösödési adót
- Csökkentik az államadósságot, ez alkotmányos kötelezettség is
- Alacsonyan tartják a költségvetési deficitet
- Maradnak a különadók a költségvetési hiány alacsonyan tartása érdekében
- A gyermektámogatási rendszert megtartják és munkához kötik
- Megmarad a munkahelyvédelmi akcióterv, amely kilencszázezer embert érint