Gazdaság

Kiemelkedő az iparunk teljesítménye

Éves összehasonlításbanaz európai unión belül Magyarországon bővült a legnagyobb mértékben, 11,3 százalékkal a termelés

Az építőipar termelése a kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt 9,8 százalékkal volt magasabb júniusban az egy évvel korábbinál. Továbbá júniusban 11,3 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene is az egy évvel korábbihoz képest – közölte lapunkkal tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

epitkezes
Már nemcsak a járműgyártás, hanem az élelmiszeripar és az elektronikus fogyasztási cikkeket előállító cégek teljesítménye is táplálta a növekedést (Fotó: Kövesdi Andrea)

Az építőipari termelés másfél éve tartó növekedése a korábbi hónapokban megfigyelt nagyarányú bővüléshez képest kisebb mértékű volt júniusban. Ezt részben az épületek szerkezetépítését végző vállalkozások termelésének a tavaly júniusi magas bázishoz viszonyított visszaesése okozta, de az út- és vasútépítést végző szervezetek termelésének növekedése is kisebb mértékű volt, mint az elmúlt néhány hónapban – közölte a KSH. A két építményfőcsoport közül az egyéb építmények jelentős, 18 százalékos júniu­si növekedése a korábbi hónapokhoz hasonlóan a vasút-felújítási és útépítési munkák, valamint a közműfejlesztések eredménye.

Az építőipar termelői árai az év második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,3 százalékkal emelkedtek.

A KSH tegnap azt is közölte, hogy júniusban 11,3 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene az egy évvel korábbihoz képest. A szezonálisan és munkanaphatással is kiigazított adatok szerint 1,8 százalékkal haladta meg a májusit. Ebben az évben jú­niusban – március és május után – már harmadszor mutatott két számjegyű növekedést az ipari termelés volumene. A KSH jelentése szerint a növekedést júniusban már nemcsak a járműgyártás és a hozzá kapcsolódó beszállítói ágazatok táplálták, hanem az élelmiszeripar és az elektronikus fogyasztási cikkeket előállító cégek teljesítménye is. A feldolgozóipari termelés csaknem három tizedét adó járműgyártás kibocsátása 23,5 százalékkal emelkedett. Az alág meghatározó szakágazatában, a közúti gépjármű gyártásában még ennél is nagyobb, 31,4 százalékos volt a növekedés. A feldolgozóipari termelés több mint egykilencedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása számottevően, 14,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártásában kimagasló, 22,6 százalékos növekedést mért a KSH. Az év első hat hónapjában az ipari export 12,2 százalékkal bővült 2013 azonos időszakához viszonyítva.

Még nem kezdődött el a fellendülés az építőipari magánberuházások terén, az építőipari növekedés továbbra is elsősorban az állami infrastrukturális beruházásoknak köszönhető az MTI által megkérdezett szakértők szerint.

Párdi Zsófia, a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület projektvezetője elmondta, az építőipar fontos ágazata, a lakásépítés még nem nyerte vissza a húzóágazat szerepét, de talán elindult abba az irányba. A 2013-as év százéves mélypontot jelentett a lakásépítések számában, ennél a mostani adat kedvezőbb, de még nem lehet trendfordulóról beszélni – jegyezte meg. Kitért arra, hogy információi szerint a kormány az őszre konkrét kormányzati intézkedéseket, lakásprogram beindítását tervezi. Ez fontos lenne a termelés hosszú távú ütemezéséhez az építőipari szereplők számára.

Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője szerint az építőipari termelés júniusi 9,8 százalékos bővülése erőteljes lassulást mutat az előző hónapokhoz képest, amikor húsz–harminc százalék fölötti növekedés volt. A magánberuházások továbbra is igen gyengék, a jelzálog-hitelezés alacsony szinten van, irodaházaknál is telítettség mutatkozik, új lakásokat nem nagyon építenek. A második fél évre további lassulásra számít az elemző az építőiparban, mivel a tavalyi második fél évben már elindult az erőteljes fellendülés, így a magasabb értékekhez képest kellene az idén még magasabbat produkálni. Havi szinten is kisebb mérséklődés várható az építőiparban.


Váratlanul csökkent az euróövezeti index
Júniusban is visszaesett az ipari termelés az euróövezetben. Az előző hónap utáni ismételt csökkenés meglepte az elemzőket. A mutató havi összevetésben 0,3 százalékkal esett vissza – közölte szerdán az Európai Unió (EU) statisztikai hivatala, az Eurostat. A piac 0,3 százalékos növekedést várt – írta az MTI. Májusban 1,1 százalékkal esett vissza az ipari termelés a közös pénzt használó térségben. Éves összevetésben nem változott az ipari termelés üteme a májusi 0,6 százalékos növekedés után. Ez egyéves mélypont. A friss adat tovább hűtötte azokat a reményeket, amelyek szerint az idén fellendül a növekedés Európában. Az Eurostat ma ismerteti, hogyan alakult a második negyedévben az euróövezeti tagországok összesített hazai összterméke (GDP). Az EU mind a 28 tagját alapul véve 0,7 százalékkal nőtt az ipari termelés éves összevetésben, és 0,1 százalékkal csökkent májushoz képest. Éves összehasonlításban Magyarországon bővült a legnagyobb mértékben, 11,3 százalékkal az ipari termelés.