Gazdaság
Kevesebbet költünk ügyintézésre
Ingyenes lenne az ellopott okmány pótlása, a személyi és a lakcímkártya
Lefolytatta tegnap az Országgyűlés a lakossági, valamint a vállalkozások állami ügyintézésből adódó bürokráciacsomagról szóló vitáját. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter expozéjában kiemelte: tízmilliárd forint marad az emberek zsebében a kiadáscsökkentő intézkedéssel. Ingyenessé válik a hatósági erkölcsi bizonyítványok kiadása, amelyre eddig évente összesen 1,2 milliárd forintot költöttek az emberek, az öröklés tulajdonjogi, haszonélvezeti jogi bejegyzési díjának eltörlése pedig 1,3 milliárd forintos megtakarítást jelent a polgároknak. Az oktatási igazolványokra eddig mintegy félmilliárd forintot fordítottak a diákok évente, a jövőben erre se kell költeniük. Csaknem egymilliárd forint marad a vállalkozásoknál az adóhatósági igazolások kiadásának ingyenessé tételével, a közzétételi díjak eltörlése által pedig összesen 1,5 milliárdot spórolnak a cégek. Lázár János beszélt a közigazgatási dolgozók életpályamodelljének kialakításáról is, amely szerint a legfeljebb 120 ezer forintot kereső közigazgatási dolgozók bére harminc százalékkal emelkedne. Ez 35 ezer embert érint.
A vitában Vas Imre (Fidesz) a bürokráciacsökkentő csomaggal kapcsolatban elmondta: széles körű szakmai egyeztetés és társadalmi konzultáció előzte meg a javaslat beterjesztését. Vejkey Imre (KDNP) azt mondta, az állami ügyintézés reformjának egyik célja az állampolgárok és a vállalkozások azon adminisztratív terheinek egyszerűsítése, megszüntetése, amelyekből fizetési kötelezettségük keletkezik. A szocialisták is támogatják a javaslatot, Bárándy Gergely azonban hozzátette: további bürokráciacsökkentő intézkedésekre is szükség lesz a jövőben. Mesterházy Attila azt szorgalmazta, hogy a kormány a vállalkozásokat értelmetlenül terhelő, pluszkiadásokkal járó szabályokat is tekintse át. Staudt Gábor (Jobbik) pártja nevében szintén üdvözölte az előterjesztést, s a bürokrácia további csökkentésére szólított fel.
Szintén vitáztak a képviselők a közbeszerzési törvény módosításáról. A törvény vitájában Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára a módosítás céljának nevezte, hogy a közpénzeket a lehető leghatékonyabban használhassák fel az uniós szabályok betartása mellett, és ebbe minél több kis- és közepes vállalkozást vonjanak be. A november elsején hatályba léptett törvény elfogadására az Európai Bizottság kötelezte a kormányt. Gelencsér Attila (Fidesz) arról tájékoztatott, hogy a mostani módosításra a jogi koherencia biztosítása érdekében van szükség. Az MSZP és a Jobbik is bírálta, hogy még hatályba lépése előtt az új közbeszerzési törvény módosítását kezdeményezte a kormány.
Röviden
Éles vita az önkormányzatokról
- Az önkormányzatok eljárásrendjével kapcsolatos törvénymódosításról is vitáztak a képviselők. Eszerint a helyi önkormányzatoknak a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó települések kijelöléséről, illetve a pótló megállapodásról jogszabályban biztosított lehetőségük lesz a véleménynyilvánításra. Az ellenzéki pártok szerint üres formalitás épül be a javaslatba, emellett nem oldja meg a problémákat.
- Egyetértettek a frakciók a nemzetközi fejlesztési együttműködésről és humanitárius segítségnyújtásról szóló jogszabály módosításának céljaival. Magyar Levente külügyi államtitkár expozéjában közölte: a törvényjavaslat célja, hogy Magyarország hatékonyan és gyorsan tudjon támogatást nyújtani az erre jogosult fejlődő országoknak például természeti katasztrófák esetén.
- A képviselők a polgári perrendtartásról szóló törvényről is vitáztak, amely az elektronikus kapcsolattartás szabályait pontosítja a polgári pereknél.