Gazdaság
Kevesebben vannak táppénzen
A nők főként a beteg gyermekeiket ápolják
Míg 2005-ben egymillió-kétszázötvenkétezer esetben állapítottak meg táppénzt, nyolc évvel később már csak nyolcszázhuszonötezer esetben, a nemzetgazdaságban adott évben felhasznált táppénzes napok száma pedig harminchétmillióról húszmillióra mérséklődött. Míg 2005-ben egy betegség esetén átlagosan harminc napot töltött táppénzen egy munkavállaló, 2013-ban hat nappal kevesebbet – írta a KSH.
Egy gyermekápolási táppénzes eset 2005-ben átlagosan hat, egy baleseti táppénzes eset negyvenöt napig tartott. 2013-ra a gyermekápolási táppénznél négy, a balesetinél harminckilenc napra rövidült a táppénzes időszak hossza. Az egyéb táppénzes esetek átlagos hossza harmincöt napról harminc napra csökkent – írta a KSH.
A nők 40–56 százalékkal többször voltak táppénzen, ami nagyrészt beteg gyermekük ápolásából adódott, ugyanis tízből kilencszer az anya maradt otthon ilyenkor.
Az adatok szerint 2007-től 2009-ig a 30–34 éves korosztályt érintette leginkább a táppénz. A KSH kiadványából az is kiderül, hogy 2009-ben fizették ki a legtöbb táppénzt az alapból, 108 milliárd forintot. Ezt követően 2010-re meredeken, mintegy huszonhat százalékkal csökkent a táppénzkiadás, és a következő években is folytatódott a kifizetések erőteljes visszaesése: 2012-ben ötvenhét-, 2013-ban hatvanmilliárd forintot tett ki.