Gazdaság

Kész az ázsiai-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény

A gyógyszerszabadalmakról és a tejtermékekről az utolsó pillanatban állapodtak meg

A világ GDP-jének negyven százalékára lesz hatással, ha a résztvevő országok parlamentjei jóváhagyják a Csendes-óceáni Partnerség néven ismert szabadkereskedelmi megállapodást, amelyet többéves tárgyalás után hétfőn kötött meg az Egyesült Államok, Japán és tíz térségbeli ország.

Többéves tárgyalás után hétfőn megkötötték a Csendes-óceáni Partnerség, azaz TPP megállapodást, amely a tárgyalási szakaszban lávő amerikai-uniós egyezményhez hasonlóan egyebek mellett tartalmazza a kereskedelmi korlátok nagy részének lebontását, közös szabványok kialakítását számos iparágban, valamint kitér a környezetvédelemi és munkaügyi szabályozásra is. A megállapodást az Egyesült Államok, Japán és további tíz térségbeli ország kötötte meg, törvényhozásaiknak még jóvá kell hagynia azt.
Az Egyesült Államok csak a múlt héten jutott kompromisszumra Ausztráliával a gyógyszerszabadalmak legrövidebb védettségi idejéről régóta húzódó vitájában. Az amerikaiak hosszabb, az ausztrálok rövidebb védettségi időt akartak, bennfentesek azt nyilatkozták, hogy a kompromisszum szerint minimum öt, maximum nyolc évig tarthat a védettség, ezt követően a generikus gyártók lemásolhatják a kifejlesztett gyógyszereket. A tejtermékek kereskedelmének szabályozásáról pedig csak az aláírás előtti utolsó órákban sikerült dűlőre jutni. Kanada és Japán több hozzáférést engedett az eddig erős ellenőrzés alatt tartott tejpiacához az amerikai termékek számára, Washington pedig belement abba, hogy jobban megnyissa piacát a világ legnagyobb tejtermelője, Új-Zéland előtt.
A TPP egyik mellékletében a felek rögzítik, hogy nem értékelik le nemzeti valutájukat annak érdekében, hogy így versenyelőnyre tegyenek szert.