Gazdaság

Kedvező az önálló monetáris politika

Egyre több piaci szereplő számol további kamatcsökkentéssel, erről viszont a márciusi jelentés alapján dönt majd a jegybank

Magyarországon még nem érett meg a helyzet arra, hogy az eurózóna egységes monetáris politikájához csatlakozni tudjon – hangsúlyozta Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgatója. Eközben a piacon azzal kalkulálnak, hogy a közeljövőben kamatot vághat a jegybank.

Palotai Dániel 20150205
Palotai Dániel (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Még nem érte el az alapkamat a nulla százalékot, és valószínűleg nem is éri el a közeljövőben, így van még lehetőségünk az alapkamaton keresztül is lazítani a monetáris kondíciókat – jelentette ki tegnap Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgatója az M1 Ma reggel című műsorában. A szakember kitért arra is, hogy hazánk még nem érett meg arra a gazdaságpolitikai harmonizáltsági fokra, hogy az eurózóna egységes monetáris politikájához csatlakozni tudjon. „Ideá- lis esetben az eurózóna tizenkilenc országa annyira hasonló egymáshoz, hogy lehetséges a mindenki számára kedvező monetáris politika kialakítása, azonban akiknek még nem jó ez a megközelítés, önálló monetáris politikát alkalmaznak” – húzta alá.

Az ügyvezető igazgató végezetül rámutatott: egyéni monetáris politikával Magyarország specifikus választ tud adni a kihívásokra. Ennek egyik eszköze a saját kamatláb alakítása, valamint az euróhoz viszonyított forintárfolyam, amely a rögzített árfolyammal szemben lehetővé teszi a gazdasági sokkok simítását. A Reuters hírügynökség összeállításában emlékeztet arra, hogy tavasszal lehet leghamarabb kamatcsökkentés Magyarországon. Makrogazdasági elemzők is egybehangzóan az alapkamat tartására számítanak a jegybank monetáris tanácsának februári ülésén, akad, aki szerint egész évben kitarthat a 2,1 százalékos irányadó ráta.

De egyáltalán nem tiszta a kép: inflációs kockázat lényegében nincs, sőt az európai monetáris politika is lefelé irányuló nyomást gyakorol a kamatok alakulására, vagyis akár a további kamatcsökkentés feltételei is adottak lehetnek. A következő hónapok nagy kérdése: vajon elszánja-e a magát az MNB még egy kis kamatcsökkentésre? Mindenesetre Matolcsy György jegybankelnök annyit közölt a Lámfalussy-konferencián, hogy a bank monetáris tanácsa a márciusi inflációs jelentés alapján dönt arról, változatlanul hagyja-e az alapkamatot vagy módosít rajta.


Tartós marad az alacsony infláció

Az Aegon Alapkezelő szerint tartós marad Európában és Magyarországon az alacsony infláció, sőt ez gyakorlatilag világjelenség is. Duronelly Péter szenior portfoliómenedzser, ismertetvén előrejelzésüket, azt mondta: az utóbbi időszakban világméretekben megváltozott az infláció „természete”. A szakember szerint Magyarországon nemcsak a rezsicsökkentés járult hozzá az infláció jelentős csökkenéséhez, hanem például az is, hogy a vállalkozások már nem tudják áremelésekkel növelni profitjukat. El lehetne azon is gondolkodni, hogy a jegybank háromszázalékos, középtávú inflációs célját nem kellene-e megváltoztatni – fűzte hozzá.