Gazdaság

Katasztrófával végződhet a Grexit

London elemzők és Brüsszel is súlyos következményekkel számol

Görögország és Európa is "nagyon nehéz" helyzetbe kerülne, ha a görögök a vasárnapi referendumon elutasítják Trojka reformjavaslatait – mondta az eurócsoport holland elnöke Jeroen Dijsselbloem. A görög pénzügyminiszter, Alexis Cipraszt követve is lemondását helyezte kilátásba, ha a választók elfogadják a hitelezők feltételeit. A referendum előtt három nappal relatív többségbe kerültek az "igen" hívei. Londoni elemzők szerint katasztrofális következményei lennének a Grexitnek az ország számára, a míg ez a  közép-európai régióban korlátozott hatásokkal járna. 

Friss felmérések alapján előnybe kerültek az igenek  a vasárnapi népszavazás előtt: 47 százalék támogatja a nemzetközi hitelezők reformjavaslatait, míg az elutasítók aránya 43 százalék. Ez jelentős fordulat a hétfői bankzár előtti felmérésekhez képest.

A görögök túlnyomó többsége megtartaná az eurót fizetőeszköznek, a népszavazáson kiderül, készek-e elfogadni az ehhez szükséges takarékossági intézkedéseket – mondta Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter országa törvényhozásában, ahol tájékoztatást adott az eurócsoport elmúlt két napban folytatott tárgyalásairól.

Michel Sapin francia pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, ha az igenek győznek a görögországi népszavazáson, akkor újraindulhatnak a tárgyalások a hitelezők és a görög kormány között. Görögország kiválása az euróövezetből nem kívánatos, és nincs is napirenden - tette hozzá.

Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter azt mondta a Bloomberg tv-csatornának, lemond, ha a népszavazáson a többség nem támogatja az Alekszisz Ciprasz vezette görög kormány álláspontját. Ciprasz és kormányának tagjai a nem mellett kampányolnak. Szerintük a hitelezők javaslatai még mélyebb recesszióba taszítanák a görög gazdaságot. Alekszisz Ciprasz kormányfő szerdai beszédében ismét a hitelezők által javasolt intézkedéscsomag elutasítására buzdított.

A görög kormány, amely már közel állt ahhoz, hogy megállapodjon a külföldi hitelezőkkel, múlt pénteken meglepetésre népszavazást írt ki azokról az intézkedésekről, amelyek fejében a hitelezők folytatnák Görögország pénzügyi megsegítését. Megfigyelők szerint ha a görög szavazók többsége a népszavazáson elutasítja a nemzetközi hitelezők javaslatait, Görögország aligha maradhat a monetáris unió tagja.

Élesen bírálta Cipraszt  az Európai Parlament elnöke

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének beszámolója szerint pénteken már nagyon közel voltak a megállapodáshoz amikor a görög kormányfő megszakította a tárgyalásokat. Már annyira közel voltunk a megállapodáshoz, hogy már csak hatvan millió euróról vitatkoztunk“.

Az athéni kormányfőnek kiszámítható és felelősségteljes magatartást kellene tanúsítania, nem pedig "óráról órára" új és meglepetést keltő üzeneteket küldözgetnie – nyilatkozta egy német lapnak Martin Schulz, aki szerint a labda most a görög térfélen van. Nagyon nehéz újabb segélycsomagról beszélni akkor, amikor teljes a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy Athénban miként alakulnak a dolgok – mondta Schulz.

Ciprasz tárgyalási taktikáját a német politikus rendkívül bosszantónak nevezte. Úgy értékelte, hogy ez a taktika ártalmas a görög lakosságnak is. Arra emlékeztetett, hogy miközben a hitelezők és Görögország már csaknem megállapodásra jutottak, Ciprasz hirtelen megszakította a tárgyalásokat, népszavazást írt ki, és Európa ellen hangolja a közvéleményt. Majd hirtelen újabb segélycsomagra tesz javaslatot, anélkül, hogy felfedné, kormánya mire vállalkozna ennek érdekében – tette hozzá.

"Ez a magatartás fárasztó és kiábrándító" – vélte Schulz, de úgy értékelte, hogy még mindig elkerülhető a görög államcsőd és Görögország kiválása az euróövezetből.

Gyengülő devizára, zuhanó GDP-re figyelmeztetnek Londonban

Az adósságválsággal küzdő Görögország erős és elkötelezett szövetségese a NATO-nak, és továbbra is az marad - jelentette ki Jens Stoltenberg. A NATO-főtitkár hangsúlyozta, Athén igéretet tett arra, hogy betartja szövetségesi kötelezettségeit. A NATO figyelemmel követi a válságot, és támogatja az EU országait, hogy közösen megoldást találjanak a gondokra.

Londoni pénzügyi elemzők szerint a görög gazdaságban katasztrofális, Közép-Európában ugyanakkor jóval enyhébb következményei lennének a Grexitnek, vagyis Görögország távozásának az euróövezetből.

A Grexitet követő két évben a görög hazai össztermék (GDP) 25 százalékkal zuhanna, a régi-új valuta, a drachma pedig a görög euróövezeti csatlakozás előtt rögzített 340 drachma/euróról az idei negyedik negyedévre 540 drachma/euróig gyengülne – jósolták a Standard & Poor's elemzői. A görögök kiválása korlátozott hatással járna a régió gazdaságaira. A térségi gazdaságok Grexit esetén is 3-4 százalékkal növekednének a következő két évben – vélik a Capital Economics elemzői.

Görögország nem is tudna drachmát nyomtatni

 Görögország ha akarna, se tudna visszatérni régi fizetőeszközéhez, a drachmához, mert megszabadult az ezt nyomtató masináktól - mondta a görög pénzügyminiszter csütörtökön az ABC ausztrál közszolgálati rádiónak adott interjúban. "Nincs kapacitásunk rá, hogy drachmát nyomtassunk. 2000-ben, egy évvel azelőtt, hogy Görögország belépett az euróövezetbe, úgy döntöttünk, megszabadulunk a pénznyomtató gépektől" - mondta Jánisz Varufakisz. "Minden áron bent szeretnénk maradni az eurózónában" - szögezte le a görög pénzügyminiszter. "Az európai monetáris unió visszafordíthatatlan" - tette hozzá.