Gazdaság

Kamatdöntő ülések lesznek a héten

Hétindító. Az amerikai GDP-adatok befolyásolhatják a monetáris politikát

Az Európai Központi Bank a héten dönt az alapkamatról, erre figyel leginkább az uniós gazdaság, de fontos adatok érkeznek a tengerentúlról is. Magyarországon statisztikai adatsorokkal gazdagodunk, és a hazai jegybank is kamatdöntő ülést tart.

Kecskés András 20170424
Kecskés András (Fotó: Varga Imre)

A hét talán legfontosabb eseménye az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntése lesz. Kecskés András, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetője szerint ugyan nem várható elmozdulás a nullaszázalékos kamatszintről, de a döntést bejelentő sajtótájékoztatón már a 2017 végéig tervezett, havi hatvanmilliárd eurós piaci likviditást növelő eszközvásárlási program csökkentésére is utalhat Mario Draghi, az EKB elnöke. A szakértő emlékeztetett: az EKB sajtótájékoztatóinak szerepe felértékelődött, miután Draghi márciusban kilátásba helyezte, hogy a havi vásárlási ütem fenntartása mellett csökkenti az EKB tulajdonában lévő közel háromezermilliárd eurónyi értékpapír-állomány mennyiségét.

A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülésére kedden kerül sor. A szakember szerint bár nem várható változás a kamatszinteken, a sajtótájékoztató tartogathat meglepetéseket: a jegybank ugyanis a növekedés felgyorsítása érdekében eddig is minden lehetséges monetáris eszközt bevetett, de a növekedést hatékonyan támogató gazdaságpolitika hiányában a monetáris eszközök önmagukban kevésnek bizonyulhatnak. Az irányadó eszköz, a három hónapos jegybanki betét második és harmadik negyedév végi limitjének bejelentése a jegybank részéről még korainak tűnik. Hozzátette: amennyiben arányuk a jegybanki portfólióban csökkenne, a folyamat a banki likviditást az állampapírpiac felé terelné.

A Központi Statisztikai Hivatal pénteken adja ki munkanélküliségi statisztikáját: a hivatal valószínűleg nem számol majd be komoly változásról – vélte Kecskés András, majd hozzátette: a mostani, 4,5 százalék alatti érték közelít a teljes foglalkoztatottsághoz, így érdemi javulás nem várható.

Fontos adat várható pénteken is, az Egyesült Államok első negyedéves GDP statisztikája. A várakozások alapján a növekedés a 2016-os év negyedik negyedévéhez képest, 2,1-ről 1,1 százalékra olvadhat. Kecskés András felhívta a figyelmet, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed New York-i szervezete két százalék feletti GDP-növekedést jelez előre, míg a pontosabb becsléseiről ismert atlantai Fed csak egy százalék alattit. Ha alacsony, egy százalék körüli adat érkezik, akkor a Fed a kamatemelést is tovább halogathatja, így Donald Trump adócsökkentési programját is egyre türelmetlenebbül várják majd a pénz- és tőkepiacok.