Gazdaság
Kalandozások a Zemplénben télen-nyáron
Az északi régió számos felfedeznivalót tartogat a természet és a történelem iránt érdeklődőknek
Az észak-magyarországi Zempléni-hegység legszebb része a Hegyköz, amelynek történetében évszázadokon át fontos szerepet töltött be Füzér. A község önkormányzata határon átnyúló program keretében, Szalánc községgel együttműködve valósította meg a Nagy-Milic Látogatóközpont és Várgondnokság épületét. A látogatóközpont állandó és időszakos kiállítások helyszínéül szolgál, az épület ötvenfős konferenciaterme kiválóan alkalmas előadások, konferenciák lebonyolítására, a kor elvárásainak megfelelő technikai eszközökkel van felszerelve.
Tatárdúlás kori vár és porcelán
A csodálatra méltó természeti környezetben fekvő füzéri egyike az ország kevés olyan magánföldesúri várának, amelyről nagy valószínűséggel állítható, hogy már a tatárdúlás előtt állt. A vár régészeti kutatása 1977-ben kezdődött, majd hosszú szünet után 1992-ben indulhatott újra. Habár a vár szinte teljesen újjáépült, a feltárás - Füzér önkormányzatának, a Füzérért Alapítványnak, a helyi várvédő egyesületnek, a kincstári vagyonigazgatóságnak és számos önkéntesnek köszönhetően - azóta is folyik.
A várhegy és a környező hegyláncok kárpáti jellegű élővilága rendkívül változatos, s a színpompás sziklagyep 1941 óta védett természeti érték. A hazai és határon túli összefogás eredményeként jött létre a Nagy-Milic Natúrpark, amely mintegy másfél ezer hektáron foglalja magába és bocsátja valamennyi látogató rendelkezésére a védendő kárpáti jellegű flórát és faunát.
Füzérről gyalog sincs túl messze Hollóháza, amely már az Árpád-kortól lakott hely, területe a honfoglaló ősöktől származó Aba nemzetség birtokához tartozott. Sok évszázaddal később, 1774-ben Rolly József üzletember Mária Terézia tiltó rendelete ellenére üveghutát alapított itt, amelynek helyén a mai porcelángyár áll.
Hollóháza jellegzetes termékei szerte a világon ismertek (Forrás: pixabay.com)
Hollóházán a kerámiakultúra, a mesterség szeretete apáról fiúra öröklődött, s mint ilyen az 1800-as évek közepétől csaknem az egész falu megélhetését biztosította. A múlt század végén Itt épült meg Szász Endre grafikus és festőművész stúdiója, ahonnan a világ minden tájára szállították a híres hollóházi porcelánt.
A porcelánmúzeumban 2003 óta látogatói alkotócentrum működik, ahol bárki kipróbálhatja porcelánfestői tehetségét.
Vadkolbásszal a pincesoron
A Zemplén gyöngyszemeként ismert, a Sátoraljaújhelytől tíz kilométerre fekvő, több mint hétszáz éves Mikóházát délnyugat felől hegykoszorú övezi, közepét pedig az évszázadokon át malmokat tápláló Bózsva-patak szeli át. A település leghíresebb épülete a görög katolikus templom, amelynek legszebb dísze az 1800-as években 48 képből készült ikonosztáz. A település körül épült négy új tanösvény, a csodálatos zempléni panorámát nyújtó fekete-hegyi kilátó, de az egész környező erdőség remek túrázási, kikapcsolódási lehetőséget nyújt.
A szépen felújított történelmi pincesor több mint száz tagot számlál, s bár nem része a tokaji borvidéknek, igazi tokaji borokat rejt. Itt, e festői környezetben rendezik meg minden decemberben a zempléni disznótoros és adventi vásárból lett vadkolbásztöltő fesztivált. A program az idén is hagyományos disznóvágással kezdődött, majd a Mikulás is beköszönt. A toros káposzta, a sült hurka, a kolbász és a helyi termékekből készült más ételek egyformán remekek.
Kalandtúra a köbön
A történelmi és kulturális emlékekben dúskáló Sátoraljaújhelyt sokan csak a Zemplén kalandpark miatt ismerték meg. A térség legnagyobb attrakcióegyüttese télen-nyáron segít mindenkinek az adrenalin termelésében. Az idén pedig átadták az alsó állomásnál épült új jégcsarnokot, amely a hó nélküli időkben is idevarázsolja a telet.
A Magas-hegy tetejéről extrém kötélpályán lehet lejutni (Forrás: pixabay.com)
Az eddigi legnépszerűbb látványosság, a 2275 méter hosszú görgős bob európai léptékkel nézve is az extrém száguldás élményével gazdagítja a bátor résztvevőket a fák között. Feljebb, az egykori úttörő-olimpiák és alpessí-versenyek lejtői közül az egyiken az ország leghosszabb és legszélesebb műanyag lesiklópályája fekszik. A kevésbé extrém szórakozásra vágyók kipróbálhatják a „hófánk” csúszdát, vagy megnézhetik az ország egyetlen sítörténeti múzeumát.
A kalandpark otthonául szolgáló Magas-hegy tetejére Magyarország leghosszabb ülőszékes libegőjével lehet feljutni, ahol az impozáns kilátóból látni Regéc várát és jó néhány felvidéki magyar falut is. A Magas-hegy és Szárhegy közötti utat zárt kabinos libegővel (Dongó) vagy drótkötélpályás átsiklóval (Sólyom) lehet megtenni. A Szár-hegy tetejéről a trianoni diktátumnak emléket állító Magyar Kálvária stációi között könnyed séta vezet a városba.