Gazdaság
Júniusban is nőtt az ipari termelés
A Központi Statisztikai Hivatal megerősítette a korábban kiadott adatait
Az ipari export volumene 4,6 százalékkal meghaladta a tavaly júniusit, a feldolgozóipari exportértékesítésen belül a 34 százalékot képviselő járműgyártás kivitele 3,6 százalékkal csökkent, míg a 15 százalékos súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 7,2 százalékkal nőttek.
Az ipar belföldi értékesítése 2,6, ezen belül a feldolgozóiparé 3,6 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.
A teljes rendelésállomány 2,4 százalékkal elmaradt a tavaly júniusitól, annak ellenére, hogy új rendelésének volumene 6,0 százalékkal nőtt, az új exportrendelések 7,0, az új belföldi rendelések 0,4 százalékkal emelkedtek.
NGM: A feldolgozóipar húzza az ipart
Az ipart meghatározó feldolgozóipar termelése 3,9 százalékkal nőtt júniusban a tavalyi azonos hónaphoz képest. Az ipari export 4,6 százalékkal, míg a belföldi értékesítés 2,6 százalékkal emelkedett - mondta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira reagálva.
Kiemelkedő teljesítményt nyújtott a gépipar, az elektronikai ipar és a járműiparhoz kapcsolódó gumiipar. Ezen kívül pozitívnak és előremutatónak ítélte a gyógyszeripart, amely 13 százalékhoz közeli mértékben növelte a teljesítményét. Kitért arra is, hogy a termelés folyamatos emelkedése elsősorban a külpiaci igények növekedésének és a beindult beruházásoknak tudható be. Hozzátette, hogy becslések szerint 2020-ra majdnem 700 ezer személygépkocsit gyártanak majd Magyarországon.
Lepsényi István megjegyezte, hogy a konvergenciaterv szerint 5 százalék feletti lesz az ipar növekedése ebben az évben. Az ipar továbbra is élénkülni fog, amire hatással lesz az építőipar dinamikus növekedése.