Gazdaság
Jövő hétfőn kezdődik a Duna House-papírok tőzsdei értékesítése
A nyilvános részvényjegyzésen belföldiek és külföldiek is vásárolhatnak
A Duna House-csoport részvényeinek értékesítése november 9-én kezdődik és legkésőbb november 20-án 14 óráig tart – jelentette be tegnap Régely Károly, a Concorde Értékpapír vezérigazgatója, a részvényértékesítés vezető szervezője. A Concordon kívül azonban a társaság papírjai elérhetők lesznek az Equilor Befektetési Zrt., az Erste Befektetési Zrt. és a Raiffeisen Bank Zrt. kijelölt fiókjaiban is. A Duna House-részvények maximum ára 4250 forint. A nyilvános és a zártkörű értékesítésben összesen legfeljebb egymillió darab törzsrészvény értékesítésére kerülhet sor a cégcsoport jelenlegi hárommillió-hatvanezer darab törzsrészvényéből.
A Budapesti Értéktőzsdéről (BÉT) a 2008-as válságot követő időszakban inkább kivezettek részvényeket, így üdvözlendő, hogy a közelmúltban két cég, a Duna House-csoport mellett a Waberer’s is bejelentette, hogy tőzsdére készül – jelentette ki Katona Zsolt, a BÉT vezérigazgatója. A nemzetközi gazdasági környezet alakulása, valamint a cégek helyzetének satbilizálódása a jövőben várhatóan egyre több társaság számára teszi lehetővé, hogy megjelenjen a pesti parketten. A Duna House cégcsoport két hálózattal van jelen Magyarországon, 2014-ben már megközelítőleg kilencezer-ötszáz ingatlantranzakcióban vett részt közvetítőként. Ugyancsak tavaly a csoport tizennyolcmilliárd forint értékű lakáshitel kihelyezésében és ötmilliárd forint értékű lakástakarék-szerződés megkötésében vett részt közvetítőként. Guy Dymschiz, a csoport társtulajdonosa és társ-vezérigazgatója kijelentette: a tőkeemelésből a regionális terjeszkedést, illetve az ingatlan franchise hálózat további bővítését valamint az egyéb tevékenységek fejlesztését finanszírozzák.
2 perces interjú: Guy Dymschiz
Duna House-csoport, társ-vezérigazgató
– A Duna House most megtöri a 2008-as válság utáni évek, a tőzsdei kivonulások csendjét, és bevezeti részvényeit a pesti parkettre. Ezek szerint tényleg beindul az ingatlanpiac?
– A fellendülés első jeleit már 2013-ban lehetett érzékelni, s a 2014-es évet talán már a trendforduló időszakaként lehet emlegetni. Az ingatlanpiaci tranzakciók korábbi, évi kilencvenezres nagyságrendje az elmúlt évre száznyolcezerre nőtt, s a trend idén további növekedést vetít előre. Jóllehet, a 2008-as válság előtti évi átlagos száznyolcvanezer tranzakció szintjét még nem értük el.
– A statisztikai jelentések is alátámasztják a fellendülést, viszont új lakás szinte alig épül, és csak a használt ingatlanokat adják-veszik.
– A lakásépítések piacán az utóbbi években szinte megállt az élet, leszámítva a magánjellegű építkezéseket vagy néhány kisméretű fejlesztést. Mostanában azonban már ezen a területén is beindult a mozgolódás, egyre nagyobb az érdeklődés az üres telkek iránt.
– Ön és a testvére, két német társtulajdonos, ám az üzleti vállalkozásukat mégis a kelet-közép-európai régióhoz kötik. Magyarországon kívül Prágában vannak még jelen. Terveznek további terjeszkedést?
– Igen, és főként akvizíciókkal. Az első lépésként a régióban igyekszünk továbblépni és növekedni. Majd később a német nyelvterületen tervezünk terjeszkedni. Magyarországon viszont rövidesen sajátos szolgáltatással, a nyilvános, nyílt végű lakóingatlan-alappal jelenünk meg.
Szállítmányozás és logisztika
Legutóbb egy másik jelentős cég, a szállítmányozási és logisztikai iparágban jelen levő Waberer’s International Zrt. lépett a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT). A társaság 14 654 028 darab, egyenként 0,35 euró névértékű, 5 128 910 euró össznévértékű, dematerializált, névre szóló törzsrészvényei a múlt hónapban kerültek a BÉT-re. A papírokkal még nem lehet kereskedni, az első kereskedési napot még nem jelölték ki. Ezt a bevezetéstől számítva kilencven napon belül kezdeményezheti a cég.
(PGI)