Gazdaság
Jól teljesít a magyar gazdaság
A május közepén közölt első becslésben 3,4 százalékos éves és 0,6 százalékos negyedéves növekedést közölt a KSH, amely tegnapi jelentésében ezeket a számokat felfelé korrigálta. A KSH szerint a bruttó hazai termék 3,5 százalékos első negyedévi bővüléséhez az ipar 1,8, az építőipar 0,2, a szolgáltatások 1,3 százalékponttal járultak hozzá. Ugyanakkor a mezőgazdaság 0,3 százalékponttal visszafogta a GDP növekedését. A felhasználási oldalon a külkereskedelem 3 százalékponttal segítette a növekedést, a végső fogyasztás 1,1 százalékkal járult hozzá, míg a beruházások visszaesése 0,5 százalékponttal fékezte a bővülést.
„Stabil lábakon áll a gazdaság termelési oldala: az ipar, a feldolgozóipar és az építőipar is jelentősen bővült az első negyedévben” – így kommentálta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a köztévében a KSH adatait. Varga hangsúlyozta, Magyarország ezzel az adattal dobogós helyen van az Európai Unióban. „A felhasználói oldalon az export és a fogyasztás bővülése is jelentős mértékben hozzájárult a gazdasági növekedéshez” – húzta alá. Pozitívum az is, hogy az export növekedése nem lassul, egyre több magyar vállalkozás talál magának piacot külföldön – emelte ki a miniszter.
„Márciusban a Suzuki modellváltása, valamint a Mercedes kapacitásai-nak további bővítése adhatott új lendületet az ipari termelésnek, s ennek hatása leginkább a következő hónapokban jelentkezhet. A kapacitások felfutása és további, új kapacitások üzembe helyezése, valamint a közelmúltban jelentősen bővülő feldolgozóipari beruházások miatt továbbra is az ipari termelés dinamikus bővülésére számítunk. A tartósan magas ipari bizalmi indexek, és a rendelésállomány alakulása továbbra is viszonylag gyors növekedést támaszt alá” – mondta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A JP Morgan londoni pénzügyi elemzői szerint a felülvizsgált idei első negyedévi növekedési adatok is arra utalnak, hogy 2015 egészében 3 százalékot meghaladó növekedés várható a magyar gazdaságban.