Gazdaság

Jól teljesít a juh- és a kecskeágazat

A kiskérődzőágazat tavalyi kibocsátása elérte a 20,8 milliárd forintot

Jól teljesített az elmúlt években a juh- és kecskeágazat, kibocsátása folyó áron közel 50 százalékkal nőtt 2010-2015 között, volumenben pedig 11 százalékos volt az emelkedés - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten.

juhkaka
A juhállomány alakulása Magyarországon, 2000-2016 - MTI Grafikon
Feldman Zsolt a Juh Terméktanács 25 éves jubileumi konferenciáján elmondta: a kiskérődzőágazat tavalyi kibocsátása - az utolsó lezárt gazdasági évben - elérte a 20,8 milliárd forintot; a magyar mezőgazdaság kibocsátásának 0,8 százalékát adta, míg a 857 milliárd forintos állattenyésztés kibocsátásának 2,4 százalékát.Hozzátette, a juhállomány  június elsején 1,235 millió, míg a kecskék száma a múlt év decemberében 72 ezer volt.

A juhállomány száma ez év június elsején 34 ezerrel volt magasabb, az egy évvel korábbinál. Az anyajuhok száma ugyanakkor 49 ezerrel volt kevesebb, mint egy évvel korábban és a 809 ezret érte el. A kecskeállomány egy év alatt 2 ezerrel nőtt, az anyakecskék száma 34,1 ezret tett ki. Az anyakecskék száma 200 darabbal emelkedett. A juhágazatban 2012 óta folyamatosan nő az állomány. Az ágazat piaci helyét alapvetően a kivitel határozza meg. Az ágazat termelési értéke tavaly a KSH adatai szerint 15,1 milliárd forintot tett ki.  (A kecskeágazat termelési értéke 2015-ben 1,5 milliárd forint volt.) 

A vágójuhtermelés négyötödét külföldön, elsősorban Olaszországban, kisebb részben Romániában, Horvátországban, Franciaországban Szlovákiában és Németországban értékesítik. Az árak szezonálisan változnak. Az elmúlt két évben ezt a szakértők elfogadhatónak ítélték. A termelői ár például a múlt év októberében kilogrammonként 1000 forint körül alakult.

A juhágazat támogatására tavaly összesen mintegy 8 milliárd forint jutott. Az idén hasonló összeggel - mintegy 7,88 milliárd forinttal - kalkulálhatnak a juhtartók. Ez a támogatási szint fennmarad a mostani uniós költségvetési ciklusban, 2020-ig - mondta a helyettes államtitkár. Hozzátette: az anyakecske kisösszegű - de minimis - támogatását szintén fenn kívánják tartani, ami éves szinten az idén meghaladja összességében a 200 millió forintot. Ez egyedenként 7000 forintos támogatást jelent - közölte Feldman Zsolt.

Kitért rá: az FM egy tenyészkos- és tenyészbak-beállítási program elindításán dolgozik. Ezt a tervek szerint jövőre indítanák el, tervezett éves keretösszege 300 millió forint lenne.

Bátor Árpád, a Juh Terméktanács elnöke az MTI-nek elmondta: az idei év nem volt kedvező a juhágazat számára, mert egész évben nyomottak voltak a bárányárak. Ez az jelenti, hogy a magyar bárányokért a vevők kilónkét 60-80 forinttal kevesebbet fizettek az előző évinél. Most a legkelendőbb 20-24 kilogrammos kategóriában az ár kilogrammonként 3,2 euró körüli, vagyis mintegy 950 forint körül mozog. A magyar juhágazatban évente mintegy 600 ezer bárányt értékesítenek, döntően exportra. Az ágazat árbevétele éves szinten - kereslettől és ártól függően - 15-17 milliárd forint - közölte a Juh Terméktanács elnöke. A kecskeágazat termelési értéke 2015-ben 1,5 milliárd forint volt.