Gazdaság
Jól járnak a családok az élelmiszerek áfacsökkentésével
Az adómérséklés segíti a mezőgazdasági termelőket, fehéredik az ágazat
Negyvenhárommiliárd forint marad a családoknál jövőre az élelmiszerek általános forgalmi adójának (áfa) csökkentése miatt - hangsúlyozta a földművelésügyi miniszter Budapesten újságíróknak. Fazekas Sándor elmondta: ez évente átlagosan 35-40 ezer forintot jelent családonként. A friss tej áfája 18 százalékról ötre, a tojás és a baromfihús általános forgalmi adója 27-ről öt százalékra, az éttermi étkezés áfája pedig 27-ről 18 százalékra mérséklődik januártól. A miniszter megjegyezte: minden egyes családot érint az élelmiszerek áfacsökkentése, de főként a gyermekes családoknak, a nyugdíjasoknak és a kiskeresetűeknek meghatározó ez a lépés. Fazekas Sándor jelezte: a csökkenő áfa miatt a friss tej esetében csaknem ötmilliárd forint, a tojásnál 10,5 milliárd, a baromfihús esetében 19 milliárd, az éttermi étkezésnél pedig 8,5 milliárd forint marad a családoknál. A tárcavezető szerint fehéredik az élelmiszer-gazdaság, s ez munkahelyeket és piacot teremt. A családoknál maradó többletforrásokból többet fogyaszthatnak.
Az élelmiszeráfa-csökkentést az agrártárca vezetője az ágazat és a minisztérium sikerének minősítette. Hangoztatta: a minisztériumban évek óta olyan adócsökkentési politikán dolgoznak, amelynek a lényege, hogy támogatja a családokat, és segíti a mezőgazdasági termelőket is. Emlékeztetett arra, hogy az élelmiszeráfa-mérséklési folyamat első mozzanata a sertéságazatban volt, s következtében 3,9 százalékkal emelkedett a sertéshús forgalma a kiskereskedelemben. Ez azt jelzi, hogy úgy mérsékelték az áfát, hogy az árak is apadtak.
Fazekas Sándor bízik abban, hogy újabb élelmiszerek, például a hal és a kenyér esetében nyílhat mód az áfacsökkentésre. Hozzátette: felvetődött ennek a lehetősége a zöldségekkel kapcsolatban is.
A Brexittel kapcsolatban a földművelésügyi miniszter a következőket mondta: bízik abban, hogy a magyar termékek Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnése után problémamentesen juthatnak ki a brit piacra. A magyar cégek elsősorban minőségi termékeket, például borokat, feldolgozott húsárut, édességeket exportálnak a szigetországba. Fazekas jelezte: részletes hatásvizsgálat készül a Brexit következményeiről.