Gazdaság

„Jó úton haladunk versenyképességünk erősítéséhez”

Az ország felzárkózásának kulcsa a tankönyvitől eltérni hajlandó gazdaságpolitika és a folyamatos nyitás az újra – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter

Magyarország európai felzárkózásához és versenyképességének erősítéséhez elengedhetetlen a biztonság és stabilitás megőrzése, az államadósság további mérséklése, a vállalkozások innováció iránti nyitottságának növelése – jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szombaton, az 55. közgazdász-vándorgyűlésen, Egerben. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke pedig az inflációs kockázatokról beszélt, amelyek jegybanki közbeavatkozást is igényelhetnek.

Érdemes arról beszélni, milyen út van mögöttünk, milyen sikerrel járt az államháztartás konszolidációja, de elsősorban arról, hogy ebből milyen további lépések következnek – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a konferencia zárónapján. Szerinte az elért eredmények megőrzése és a további előrelépés alapvető feltétele az innovatív, akár a tankönyvekben leírtaktól is eltérni képes gazdaságpolitika és az újításokra nyitott, ezáltal versenyképes vállalkozói szektor.

 Az ország felzárkózó pályán van, a gazdaság több mint négy éve bővül, ma négy százalékkal, ami duplája az EU átlagnak – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter. Kifejtette, hét év alatt a GDP 83 százalékáról 74 százalékra csökkent az államadósság és 4,2-ről 3,2 százalékra az adósságszolgálat.

Határozott célom, hogy minél előbb hetven százalék alá szorítsuk ezt a mutatót – jelentette ki a tárcavezető, aki szerint ez 2020-ra megvalósítható. Emlékeztetett: 2010 óta a munkanélküliség négy százalék körüli szintre csökkent, 3,8-ról 4,4 millióra növekedett a munkavállalók száma. Az ipar kezd kiegyenlítettebb képet mutatni, cél, hogy e tendenciát folytatva csökkenjen a járműipari függőség.

A jelentkező munkaerőhiánnyal kapcsolatban megjegyezte, miközben hatvanezer üres álláshely van, az ötvenezer külföldi munkavállalóra szóló kvótának csak harmadát veszik igénybe, és még mindig van negyven-ötvenezer közfoglalkoztatott, aki képes visszatérni a munka világába. Az elmúlt időszak eredményei közül kiemelte, hogy az év eleje óta 12,5 százalékkal nőttek a bruttó keresetek, a visszafogott infláció időszaka pedig továbbra is tarthatónak tűnik. A kormány és a tárca üzleti versenyképesség-javító intézkedései kapcsán kiemelte, tarthatatlan állapot, hogy a villamosenergia-hálózatra történő csatlakozásra átlagosan 290 napot kell várniuk a cégeknek. Ősszel kiemelten foglalkozik még az NGM a készpénzforgalom visszaszorításával és a vállalkozói elektronikus adóbevallások adóhivatal általi elkészítésének lehetővé tételével. Utóbbi téma kapcsán az idei szja-bevallást nagy sikernek nevezve kijelentette, az adóhatóság összesen 4,8 millió bevallást készített el, 1,5 millió adózónak egyetlen percet sem kellett e feladattal töltenie. A következő hónapok és a jövő év legfontosabb teendői között szólt a szakképzés további erősítéséről és az állami bürokráciacsökkentés folytatásáról.

Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az egri közgazdasági vándorgyűlés szünetében pedig arról beszélt, túlzottan nagyok a piac inflációs előrejelzései. Az alelnök felhívta a figyelmet, hogy az inflációs és a maginflációs mutatók emelkedése két egyszeri sokkhatásra vezethető vissza, egyrészt a dohánytermékek jövedéki adójának emelésére, másrészt a tejpiacon történt változásokra. Szerinte év végére az infláció a toleranciasáv aljára – jóval a piac két és fél százalékos előrejelzése alá – süllyed, erre pedig a jegybank nem konvencionális eszközökkel reagálhat, az alapkamat ugyanakkor minden valószínűség szerint változatlan marad.

Az ötvenötödik közgazdasági vándorgyűlés a közgazdászok legrangosabb és legnagyobb éves összejövetele, amelynek ezúttal Eger városa adott otthont. Ahogyan beszámoltunk róla, vezető gazdaságpolitikusok, kormányzati szakemberek, banki vezetők, gazdaságkutatók tartottak előadásokat. Köztük a nyitónapon beszélt az eszközárbuborékokról Thomas J. Sargent közgazdászprofesszor, a New York-i Egyetem tanára, a 2011. évi közgazdasági Nobel-emlékdíj kitüntetettje, Matolcsy György jegybankelnök pedig a magyar válságkezelés eredményességét ismertette.