Gazdaság
Jó hír a Quaestor-ügyfeleknek: megkezdődik a kifizetés
A Honvédelmi Bizottság 1,8 milliárd forinttal támogatná a brókerbotrány miatt veszteséget szenvedett Honvéd Egészségpénztárat
A felszámoló – a hitelezői igények benyújtási határidejének 2015. június 1-jei lejártára tekintettel – megkezdte a beérkezett hitelezői igények feldolgozását. Ennek rögzítéséről automatikus e-mail üzenetben értesülnek azon ügyfelek, akiknek elérhetősége a rendszerben fel van tüntetve.
A Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit (PSFN) Kft. a hitelezői igényeket felülvizsgálja, annak visszaigazolásáról minden esetben postai úton küldenek tájékoztatást – közölte a felszámoló. Azt írták, erre azért kerülhet sor, mert a Quaestor Értékpapír Zrt. „f.a.” vagyonát illetően az NNI a zár alá vételt részben feloldotta.
Hangsúlyozták, a vizsgálat alapján azonosított ügyfélvagyon kiadása azokra az értékpapírokra, befektetési termékekre terjedhet ki, amelyeknek a tulajdonosai beazonosíthatók, ezért azok tényleges kiadásához szükség van az ügyfelek személyes azonosítására és ellenőrzésére. Az NNI a Quaestorhoz hasonlóan korábban a Buda-Cash Brókerháznál is elrendelte vagyonzárat, de annak feloldásáról már május végén döntöttek.
A Hungária Értékpapír esetében azonban mindeddig nem történt meg a vagyonzár elrendelése.
Időközben kiderült az is, mintegy 1,8 milliárd forinttal támogatná meg a honvédelmi bizottság a brókerbotrány miatt veszteséget szenvedett, szorult helyzetbe került szolgáltatót. A honvédelmi bizottság viszont 1,8 milliárd forinttal javasolta csökkenteni a kormányzati tartalékokat, hogy a pénzt az indoklás szerint „a Buda-Cash botrány miatt veszteséget szenvedett, szorult helyzetbe került Honvéd Egészségpénztár” támogatására fordítsák – figyelt fel a költségvetést módosító indítványra a Vg.hu. A 23 ezer taggal rendelkező pénztár 2,5 milliárdos vagyonából ugyanis éppen 1,8 milliárd forintot tartott a Buda-Cash tulajdonosaihoz köthető – a gyanú szerint a brókercég által megkárosított, emiatt fizetésképtelenné vált – BRD Banknál. A kormány tegnap nem támogatta a javaslatot. A brókerbotrányban érintett a ProV1ta pénztár is. Ám az érdekükben nem született kártalanítási indítvány.
Ide tartozik, hogy a befektető-védelemről tartanak ingyenes előadást a Budapesti Értéktőzsdén ma délután. Szó lesz arról is, mire kell figyelni brókercég választásakor. Jegybanki szakértők is tartanak előadásokat.
A parlamentben a brókerügy
A brókerbotránnyal is összefüggő módosító indítványokról tárgyaltak tegnap az Országgyűlésben. Németh Lászlóné államtitkár, a brókerbotrányt vizsgáló albizottság javaslatáról közölte: célja, hogy a Magyar Fejlesztési Bank által a Quaestornak a győri ETO Park létesítésére nyújtott tizenhétmilliárd forintos kölcsön ne képezze banktitok tárgyát. Az indítványt a kormány támogatja. Az MSZP is támogatta a javaslatot, de szóvá tette: csupán egy, tizenhétmilliárdos ügyre kérdeznek rá a Quaestor eltűnt kétszázhúszmilliárdjából. Az LMP 1997-től kezdődő vizsgálatot szorgalmazott.