Gazdaság

Javult az ipari termelés novemberben

Az elemzők lassulásra számítanak

Éves összehasonlításban 5, 8 százalékkal nőtt az ipari termelés mértéke. A KSH adatai szerint közel négyszer erősebb volt a november, mint az azt megelőző hónap.

Már októberben is pozitívak voltak az ipari termelési mutatók, hiszen 1,7 százalékos volt a bővülés. A Központi Statisztikai Hivatal adataiból azonban kiderül, hogy tavaly novemberben még erősebb hónapot zárt az ipar, hiszen 5,8 százalékkal nőtt a termelés. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan adatokkal.

A termelés a tavalyi év első tizenegy hónapjában 7,6 százalékkal volt magasabb mint 2013 azonos időszakában.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese elmondta: a "hullámzás" alapvetően a járműgyártással függ össze, a többi ipari ágazatban inkább stagnálás volt. A járműgyártásnak rendkívül nagy súlya van, bő negyedét adja az ipari termelésnek, a kapcsolódó ágazatok nélkül.

A múlt esztendő első tizenegy hónapjából háromszor, májusban, augusztusban és októberben csökkent az ipari kibocsátása az előző havihoz képest. Ezek közül a legnagyobb, 5,7 százalékos  augusztusi visszaesést az autógyárak dolgozóinak szabadságolásával és a típusváltással indokolt átszerszámozással magyarázták az elemzők.
Éves összehasonlításban tavaly márciusban, májusban, júniusban és júliusban is kétszámjegyű, azaz tíz százaléknál magasabb volt az ipari termelés növekedése és a novemberi adatot is beleszámítva tizenötödik hónapja, 2013 szeptembere óta megszakítás nélkül tart az emelkedés.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője kifejtette: a novemberi szám jóval magasabb lett a vártnál, azonban - többek között a beszerzésimenedzser-index adatok alapján - decemberben lassulásra lehet számítani, amihez a Suzukinál történő modellváltás is hozzájárulhat. A szakértő 2014-re átlagosan 7,5, idénre pedig 5 százalékos ipari növekedéssel számol.
Hozzátette: az idei év első felében valószínűleg 5 százalék alatt marad a bővülés, és a nyári hónapoktól várható a gyorsulás. Ennek az az oka, hogy az exportpiacok gyengélkednek, az európai uniós pénzekből idén kevesebbet hív le Magyarország, illetve a korábbi nagyobb beruházások is kifutnak -fejtette ki Németh Dávid.

Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője szerint a várt 2,4 százaléknál lényegesen nagyobb, 5,8 százalékos dinamikával bővült a magyar ipari termelés novemberben. Hozzátette: rövid távon a forint gyengülése segítheti az exportot, de várhatóan mérsékelt marad az ipari növekedés dinamikája. A Buda-Cash elemzője megjegyezte: a kedvező novemberi adatnak "volt honnan javulnia", hiszen októberben havi szinten 2,6 százalékos visszaesést mért a KSH - míg most 3,3 százalékos bővülést -, az éves index pedig közel másfél éves mélyponton állt. 

Forrás: MTI