Gazdaság

Javított a Fitch hazánk kilátásain

Országunk pénzügyi befektetői, hitelezői szempontból vonzó célpont az elemzők szerint – ezt jelenti a hitelminősítői fordulat

Noha Magyarország államadóssága még nem befektetésre ajánlott, a Fitch hitelminősítő hazánk adósbesorolásainak kilátását stabilról pozitívra javította az elmúlt hét végén. Varga Mihály lapunknak azt mondta, már két éve kijárna nekünk a kedvezőbb besorolás.

Fitch 20150526
A kockázatfelmérők csak lassan korrigálnak (Fotó: Reuters - Brendan McDermid)

Péntek este közzétette a Fitch Ratings Magyarországról szóló legújabb felülvizsgálatának eredményét. Eszerint a forintban és devizában fennálló hosszú távú adósságosztályzat kilátásait stabilról pozitívra javította, ugyanakkor a minősítés megmaradt a BB+, illetve BBB– besorolási kategóriában.

A Fitch Ratings az alábbiak miatt döntött számunkra pozitívan:

– a külső egyensúly terén sokat javult Magyarország helyzete az elmúlt években, 2014-ben a folyó fizetési mérleg többlete a GDP 4,2 százalékára rúgott,

– tavaly a választások ellenére a költségvetési hiány csupán a GDP 2,6 százaléka volt, ami kedvezőbb a vártnál. A Fitch egyébként középtávon 2-2,5 százalék közötti hiányra számít,

– a reál-GDP növekedése tavaly 3,6 százalékra gyorsult a 2013-as 1,5 százalékról, elsősorban a belső kereslet élénkülésének köszönhetően. A hitelminősítő szerint az idén 2,9 százalékos, jövőre pedig 2,3 százalékos lehet a növekedés,

– a bankadó csökkentését is pozitívan értékelték a Fitch szakértői, akik szerint az adó mérséklése a bankszektor és a kormány közti kapcsolat normalizálódásának irányába mutat, ugyanakkor hozzátették, hogy a bizalom megerősödéséhez időre lesz szükség.

A Fitch Ratings szakértői közölték azt is, hogy mi kellene hazánk adósságbesorolásának felminősítéséhez: nagyobb politikai stabilitás, valamint kiszámíthatóság, a külső adósság további, fenntartható csökkenése és az államadósság rátájának mérséklése.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter lapunknak úgy nyilatkozott, hogy már két esztendeje kijárna hazánknak a kedvezőbb besorolás.

Balatoni András, az ING vezető elemzője nem számított kilátásjavításra. Kifejtette, a hitelminősítőkre jellemző a visszatekintő elemzés, ami miatt a „trendtöréseket” csak lassan építik be várakozásaikba. A javításban szerepet játszott a főként a bankadó-csökkentés által jelzett „markáns gazdaságpolitikai fordulat”: hazánkban csökken az adósság, alacsony a deficit és van növekedés, vagyis az ország pénzügyi befektetői, hitelezői szempontból vonzó célpont.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az MTI-nek elmondta, ő sem számított kilátásjavításra, de az államadósság és a külső adósság mérséklődése mérhető. Mivel az idei adatok csak 2016 elején állnak majd rendelkezésre, addig kivárhatnak a felminősítésünkkel a hitelminősítők.


Lassan beérnek a kormány erőfeszítései

Magyarország még közelebb került a befektetésre ajánlott kategóriához, és ebben több tényező is meghatározó volt – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Jelezték, kulcsfontosságú volt, hogy a kormány elkötelezte magát, hogy három százalék alatt tartja a hiánycélt, amely az adósságráta folyamatos csökkenését eredményezi. Fontos szerepe volt az NGM szerint a bőséges és likvid hazai tőkepiacnak, a hatékony adósságkezelésnek, illetve az adósság csökkenő devizaarányának is. Az ország külső adóssága is csökkent, hiszen az elmúlt években érdemben mérséklődött a háztartások, a vállalatok és a bankok külső eladósodottsága. A beruházások tavalyi növekedésében nagy szerepet játszottak az európai uniós források is, a belső fogyasztás pedig a kiskereskedelmi adatok alapján szintén egyre élénkebb. Az NGM szerint a háztartások fogyasztása továbbra is a növekedés egyik fő hajtóereje marad, amit az alacsony infláció mellett a munkaerő-piaci folyamatok és a foglalkoztatás erőteljes bővülése jelentős mértékben támogat. Hozzátették, hogy lökést adhat a hitelezésnek, ezáltal a magyar gazdaság további növekedésének a kormány és az Euró­pai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) közötti megállapodás a partnerségen alapuló és a legjobb nemzetközi gyakorlatoknak a megfelelő szabályozása. (SO)


Reakciók

Banai Péter Benő szerint a piaci befektetők úgy látják, Magyarország többet érdemel. A Nemzetgazdasági Miniszté­rium államháztartásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán kommentálta a döntést: „A befektetők és a hitelminősítők kedvezően ítélik meg azt is, hogy 2011 óta a magyar államadósságon belül a devizahitel aránya 52 százalékról 37 százalékra csökkent, egyre nagyobb a belföldi, lakossági finanszírozók aránya.”

Arra a felvetésre, hogy ha évek óta javulnak az ország gazdasági mutatói, miért nem ajánlott még mindig befektetésre, az államtitkár megjegyezte: a bizalmat könnyű eljátszani és nehéz visszaszerezni. A hitelminősítők egyszerre több osztályzatot is ronthatnak egy ország adósbesorolásán, azután viszont csak lassan, lépésről lépésre korrigálnak.

Az MSZP közleményében azt írta: Magyarország államadósságának kilátásai eddig is szakadékban voltak, a Fitch Ratings minősítése most csak egy sámlit tolt ez alá. A Fidesz a magyar néppel szembeni adóssága semmit sem csökkent.

A Fidesz–frakció szerint „a magyarok teljesítménye újabb elismerést kapott”, s kiemelte, hogy míg hazánkat a 2010-es kormányváltás előtt Görögországgal együtt emlegették, az ország az államcsőd szélén állt, ma a gazdasági növekedésünk Európa élvonalában jár, az ország pénzügyileg stabil. csökken az államadósság és megszűnt a túlzottdeficit-eljárás is. (SO)


Megnövekedhet a kereslet az állampapírok iránt

2 perces interjú: Jenei Domonkos, a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője

– Melyik hitelminősítőre kell a legjobban figyelnünk?

– Mivel ezek az intézetek egymástól függetlenül működnek, ám egy-egy ország gazdaságára befolyással vannak döntéseikkel, minden lépésük visszhangot vált ki nemzetközi szinten is. Ha valamelyik intézet befektetésre ajánlott kategóriába minősítené Magyarországot, a többi intézet részéről is várható lenne az ezen irányba való elmozdulás, kérdés, hogy mennyi időn belül.

– Ha egy hitelminősítő befektetésre alkalmas kategóriába helyezi át Magyarországot, az milyen gazdasági hatást vált ki?

– Megnövekedhet a kereslet a hazai állampapírok iránt, még kedvezőbb fordulatot vehet a pénzpiac helyzete, és rövid távon a tőzsdei forgalomra is kihathat a döntés. Ha nő a kereslet az állampapírok iránt, akkor a költségvetés könnyebben jut forrásokhoz, növekszik a kormány mozgástere. Akár új befektetők is megjelenhetnek hazánkban, akik további működőtőke-beruházásokat hajtanak végre. Összességében a felminősítés tovább erősítheti az ettől egyébként függetlenül is stabil pályán mozgó nemzetgazdaság helyzetét.

– Egy hitelminősítő milyen lehetőségeket helyezhet kilátásba?

– Három variáció van: negatív, stabil és pozitív. A magyar gazdaság értékelésekor a legfőbb szempontot a hazai gazdasági folyamatok, különösen a stabil gazdasági növekedés fogja jelenteni, de az értékelésben az egészséges szerkezetű hitelezés megteremtése is sokat nyom a latban. (BG)


9 20150526
A kódrendszer magyarázata

A skála tíz fő kategóriába sorolja az országokat

AAA – A legjobb minősítés. Rendkívül erős teljesítőképességet jelent a pénzügyi kötelezettségek teljesítése szempontjából.

AA – A pénzügyi kötelezettségek teljesítése szempontjából a nagyon erős kategóriába tartozik.

A – A körülmények és a gazdasági feltételek kedvezőtlen változásaira érzékenyebb besorolás, azonban a pénzügyi kötelezettségek teljesítésének képessége még mindig erős.

BBB – A pénzügyi kötelezettségekkel kapcsolatos teljesítési képességét a kedvezőtlen gazdasági feltételek vagy a változó körülmények nagyobb valószínűséggel gyengíthetik.

BB – Olyan mértékben van kitéve a kedvezőtlen gazdasági, pénzügyi vagy üzleti feltételeknek, amelyek ahhoz vezethetnek, hogy az állam vagy a vállalat már nem tudja teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit.

B – Az állam, vagy a vállalat teljesítőképességét a kedvezőtlen gazdasági, pénzügyi vagy üzleti feltételek valószínűleg hátrányosan érintik.

CCC – Fennáll az a kockázat, hogy az állam vagy a vállalat nem tud fizetni. Kedvező gazdasági, politikai feltételek szükségesek ahhoz, hogy pénzügyi kötelezettségeinek eleget tudjon tenni.

CC – Kifejezetten nagy a kockázata annak, hogy az adós nem teljesíti a pénzügyi kötelezettségeit.

C – Ennél a kategóriánál csődbejelentési kérelmet nyújtottak be, vagy hasonló intézkedést tettek, de a szóban forgó kötelezettségek fizetése folytatódik.

D – A pénzügyi kötelezettség teljesítésének elmulasztását jelenti. Ezt a kategóriát elsősorban akkor használják, ha a fizetési kötelezettséget valóban nem teljesítik. (BG)


Meghatározó elemzőcégek

A befektetések hitelkockázatát független piaci szereplők, a hitelminősítők végzik, értékelésüket a befektetők az értékpapí­rok kibocsátói hitelkockázatának felméréséhez használják. Az értékelést kódrendszerben teszik közzé. Meghatározó hitelminősítők: Moody’s Corporation (New York, London), S&P Standard and Poor’s (New York, London), Fitch Ratings (New York, London), JCR Japan Credit Rating Agency (Tokió).