Gazdaság

Ítéletdömping volt a bíróságon

Tizenhárom devizahiteles pert tárgyaltak tegnap

Tizenhárom újabb devizahiteles pert tárgyaltak tegnap a Fővárosi Törvényszéken. Három bank, két takarékszövetkezet, illetve nyolc lízingcég és pénzügyi vállalkozás került sorra. Tizenkét elutasításról és egy halasztásról döntöttek.

A tizenhárom devizahiteles banki keresetből tizenkettőt elutasított tegnap a bíróság, egyet pedig elhalasztott. Elutasította a Fővárosi Törvényszék a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt., a Sberbank, az Aegon Magyarország Hitel Zrt., az UniCredit Leasing ImmoTruck, a Porsche Bank Zrt., az Erste Lakáslízing Zrt., a Kinizsi Bank Zrt., az Örkényi Takarékszövetkezet, a Credit House Magyarország Ingatlanfinanszírozási Zrt., a Lombard Ingatlan Zrt., a Budapest Autófinanszírozási Zrt., valamint az UniCredit Leasing ImmoTruck Pénzügyi Szolgáltató Zrt. devizahitel-szerződései ügyében az állam ellen indított kereseteket.

Az ítéletek szóbeli indoklásában elhangzott: a szimmetriatörvényben előírt elv nem érvényesül, ha a pénzügyi intézményt semmi sem kényszeríti arra, hogy csökkentse a fogyasztó terheit, azaz ha a terhek csökkentése csak jogosultsága, nem kötelezettsége a hitelezőnek. A bíróság szerint sérti az átláthatóság elvét, ha a díjak és költségek módosítását felsoroló feltételek mellett nincs szó arról, hogy milyen mértékben kerülhet sor a terhek módosítására. A fogyasztónak előre kell tudnia mérlegelni, milyen terhekre számíthat a jövőben. A törvényszék rámutatott: nem felel meg az egyértelmű és érthető megfogalmazás elvének, ha egy-egy szerződéses kikötés értelmezésénél a fogyasztót a pénzügyi intézmény összeolvasásra kényszeríti. Sérti a törvényben nevesített elveket, ha a különböző dokumentumokból, illetve részeket szerkesztve határozza meg azokat a feltételeket, amelyek bekövetkezésekor a szerződéses költség, kamat vagy díj egyoldalúan, a hitelező részéről módosul. Kiemelték: átláthatatlan az a szerződéses kikötés, amely egy részről látszólag referenciakamathoz köti a kamat mértékének változását, másrészről a kamaton belül a kamatláb esetében egyoldalú módosításra ad lehetőséget a hitelező számára. Minden tárgyaláson elutasította a Fővárosi Törvényszék, hogy akár igazságügyi szakértőt rendeljen ki, akár azt, hogy az Alkotmánybírósághoz (AB), valamint az Európai Bírósághoz forduljon. A törvényszék tárgyalta a Nagykáta és Vidéke Takarékszövetkezet magyar állam ellen benyújtott keresetét is. Ebben az ügyben szeptember 30-ra halasztotta a döntést a bíróság. Az eddigi tárgyalások során egy pénzintézet visszalépett, három pert pedig felfüggesztettek azért, mert a bíró az AB-hoz fordult.