Gazdaság

Ismét csökken a diákhitel kamata

Ma is sikeres az első Orbán-kormány idején létrehozott konstrukció

Az eddigieknél is lejjebb csúszik a diákhitelek kamata: a Diákhitel 1 konstrukció júliustól 3,75 százalékos, míg a Diákhitel 2 ötszázalékos kamat mellett érhető el, ám az ügyfelekre eső része továbbra is fix két százalék. A felvehető összeg nem változik.

Az első Orbán-kormány idején, tizenöt éve létrehozott hazai diákhitelezési rendszer ma is sikerrel működik. Az eredeti koncepció azóta is változatlan, az alanyi jogon igénybe vehető, piaci finanszírozású hitelrendszeren másfél évtizede nem kellett változtatni – mondta tegnap Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára. A második félévben tizenöt bázisponttal csökken a diákhitelek kamata – tette hozzá Bugár Csaba, a Diákhitel Központ (DK) Zrt. vezérigazgatója. Közölte: a szabad felhasználású Diákhitel 1 konstrukció kamata 3,75 százalék lesz a 2016. július 1. és december 31. közötti időszakban, míg a Diákhitel 2 kamatát öt százalékban állapították meg, de az ügyfelekre eső része továbbra is fix két százalék. A felvehető hitelösszeg nem változik, a 2016/2017-es tanévben a Diákhitel 1 esetében továbbra is havi tizenöt- és húszezer forint közötti összeg igényelhető, míg a kizárólag képzési díjra fordítható Diákhitel 2 maximális összege a képzés önköltségi díja.

A hitelben részesültek száma másfél évtized alatt meghaladta a 370 ezer főt, a kihelyezett hitelösszeg pedig lassan eléri a háromszázmilliárd forintot.

Az MFB-csoporthoz tartozó Diákhitel Központ Zrt. a hitelnyújtáshoz szükséges forrásait változatlanul a pénz- és tőkepiacról vonja be, állami kezességvállalás mellett. A külső forrásokat rövid lejáratú készenléti hitelek és hosszú lejáratú kölcsönök formájában kereskedelmi bankoktól, magyar és nemzetközi speciális finanszírozó intézményektől, illetve nyilvános kötvénykibocsátásokon keresztül szerzi be.

A forrásszerzés jelentős eszközei az Európai Beruházási Bankkal kötött finanszírozási szerződések is, amelyek hosszú lejáratú források kedvező feltételek melletti igénybevételét teszik lehetővé.