Gazdaság

Ingyenes kéményseprés számos településen

Mától kopogtatnak a katasztrófavédelem dolgozói

A katasztrófavédelem kéményseprői mától keresik fel a háztartásokat, a szolgáltatásért nem kell fizetni. A magyarországi kéményállomány sanyarú állapotban van.

kéményseprés 20160718
Kémények százezreit kellene felújítani, mert veszélyeket rejtenek (Fotó: MH)

Szakértők szerint a magyarországi, csaknem négymillió kéményből másfél milliót fel kellene újítani. Budapesten valamelyest kedvezőbb a helyzet az országos átlagnál. A kémények romló állapota részben a használatra, másrészt pedig az elmúlt évek szélsőséges időjárási körülményeire vezethető vissza. A nyíregyházi Kéményseprőipari Kft. ügyvezetője, Valkó Attila lapunknak elmondta: Nyíregyházán a kémények mintegy harminc százaléka veszélyeket rejt. Hozzáfűzte: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vannak olyan szegényebb települések, ahol főleg vegyes tüzeléssel fűtenek, és a kémények általában elhanyagoltak, rossz állapotúak. A vállalat hat szén-monoxid-mérgezést és tizennégy kéménytüzet regisztrált a tavalyi évben.

Németországban átlagosan évi négy-öt alkalommal van ellenőrzés, ezek díjköteles szolgáltatások - mondta lapunknak a Kéményseprők Országos Szakszervezetének az elnöke. Vámos Csaba nem üdvözölte azt, hogy júliustól a katasztrófavédelem ellenőrzi a kémények állapotát. Szerinte az állam az ingyenes kéménysepréssel csak évi pár doboz cigaretta árát spórolja meg a háztartásoknak, miközben a biztonságukat és az egészségüket veszélyezteti, ezért kezdeményezett népszavazást az érdekképviselet. Úgy véli: százötven-kétszázezer olyan veszélyes kémény van hazánkban, ami később kiváltó oka lehet szén-monoxid-mérgezésnek, illetve tűz keletkezésének.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, Hajdu Márton a Magyar Hírlapnak elmondta: a katasztrófavédelem 5,7 milliárd forintot kapott az ez évi kéményseprői munkálatokra. Ebből mintegy 2,3 milliárdért szerezték be a szükséges eszközöket, ruhákat, gépjárműveket, a többi pénzből finanszírozzák a működési költségeket. Hozzáfűzte: a szilárd tüzelőanyagot használó berendezésekhez csatlakozó kéményeket évente ellenőrzik, a gázüzemű és zárt égésterű fűtőanyagot használó berendezésekhez csatlakozó kéményeket kétévente. Négyévente pedig átfogó műszaki ellenőrzést végeznek. Csaknem négyszáz kéményseprő dolgozik majd 1835 településen. A katasztrófavédelem júliustól látja el ezt a feladatot, az előírások szerinti tizenöt napos kiértesítési idő miatt ellenőrzik a háztartások kéményeit mától a kéményseprők.