Igyekszik az állam minél több segítséget megadni a pályázók számára

2 perces interjú: Csepreghy Nándor Miniszterelnökség, fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár

A 2014–2020-as uniós ciklusra járó mintegy tizenkétezermilliárd forintnyi forrás hatvan százalékát szánja a kormány a kis- és közepes vállalkozói szektor fejlesztésére. Az EU-s pénzeket új országos hálózaton, az MFB-pontokon lehet igényelni – mondta lapunknak Csepreghy Nándor.

– A korábban meghirdetett, vállalkozásösztönző törekvések jegyében a 2014–2020-as uniós pénzügyi ciklusban a támogatások mekkora részét szánják a kis- és közepes cégeknek?

 – Míg az előző periódusban a beérkező uniós források tizenhat százaléka jutott a mikro-, kis- és közepes vállalkozások támogatására, a következő ciklusban ugyanerre a célra a kormány a mintegy 12 ezer milliárd forintnyi forrás hatvan százalékát szánja. A fennmaradó negyven százalék közcélú beruházások finanszírozását szolgálja majd.

 – A jelentősen megnövekvő forrásokat hogyan teszik könnyen elérhetővé a vállalkozások számára, hiszen korábban a konstrukciók lassú átfutása és a sok adminisztráció visszavetette a vállalkozások hitelfelvételi kedvét?

 – Általánosságban most sem lehet majd uniós forrásokra pályázni. A legfontosabb két cél közül legalább az egyiket teljesíteniük kell a hitelért, támogatásért folyamodó vállalkozásoknak: hozzá kell járulniuk a munkahelyteremtéshez vagy kimutathatóan támogatniuk kell a gazdasági növekedést.

 – Miben jelenthetnek majd kiemelt segítséget és mikortól a közelmúltban megjelent kormányhatározat nyomán létrejövő, a hitelintézeti hálózat egységeinél kiépítendő MFB-pontok?

 – Mivel az MFB-pontokból álló információs szolgálat szerte az országban négyszáz kirendeltséget működtet majd, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) rövidesen megjelenő közbeszerzési pályázatán biztosan több bank vagy takarékszövetkezet is befutó lesz. Számításaink szerint a jövő év elején már felkereshetik a vállalkozások a számukra megfelelő MFB-pontot, és igényelhetik a visszatérítendő uniós forrásokat.

 – Ezekhez a visszatérítendő uniós pénzekhez milyen jellegű állami támogatásokkal számolhatnak az igénylők?

 – Az állam igyekszik minél több segítséget megadni a kkv-szektor szereplőinek, akár kamattámogatás, akár a kezelési költség átvállalása formájában.

 – Meghatározó lesz-e az MFB-pont kiválasztásakor, hogy az európai uniós forrást kérelmező vállalkozó mely részén lakik az országnak?

 – Várhatóan a telephelytől függetlenül, bármely MFB-pontnál elérhetők lesznek a visszatérítendő támogatások.