Gazdaság
Ígéretes lehet az új juttatási forma
A jogalkotás során arra kell figyelni, hogy a munkáltató továbbra is bérrel fizesse ki a munkavállalót, ne pedig cafetériával

Szinte biztosra vehető, hogy megszűnik jövőre az Erzsébet-utalvány, valamint a Szép-kártya, miután a napokban Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: már a 2017-es költségvetést is úgy tervezi a kormány, hogy a cafetériát készpénzben, de béren kívüli juttatás formájában, járulékmentesen kapják meg a dolgozók. Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő lapunk kérdésére arra figyelmeztetett, nemcsak az előbb említett két utalványtípus sorolható a cafetériák közé, hanem ide tartoznak többek között a közlekedési bérletek, valamint az iskolakezdési támogatás is. A szakértő kiemelte: konkrétumok még nincsenek, de ha az eddig ismert, járulékmentes béren felüli kifizetéseket készpénz formájában kapja a munkavállaló, ahhoz a személyi jövedelemadóval, valamint a társadalombiztosítással kapcsolatos szabályozást is módosítani kell. Emellett ügyelnie kell arra is a jogalkotónak, hogy ne adjon a munkáltatónak lehetőséget arra, hogy a fizetés nagyobb részét juttatás formájában adja. Vámosi-Nagy Szabolcs példaként említette: a bérként kifizetett százezer forint a munkáltatónak 194 ezer forintjába kerül, azonban a cafetériaként kifizetett százezer forint csak 134 ezer forintba. Az adószakértő ugyanakkor emlékeztetett: az Európai Bíróság nemrégiben meghozott ítéletében csak azt mondta ki, hogy a cafetéria-rendszerrel kapcsolatos állami monopóliumot kell felszámolni, tehát a lehetőség adott a többi piaci szereplő bevonására is, így az „Erzsébet-utalványos rendszer” is megmaradhatna.
Az elvándorlás megfékezésének fontos eleme, hogy az itthon színvonalas képzésben részesült fiatalok hazánkban dolgozhassanak azon a bérszínvonalon, amiért jelenleg Nyugat-Európába kell menniük – hívta fel lapunk figyelmét Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, aki pozitívan értékelte a kormányzati szándékot, mondván, a változtatás úgy emelné a nettó keresetet, hogy ne haladja meg a gazdaság teljesítőképességét. Ugyanakkor Palkovics is arra figyelmeztetett, hogy munkáltatói oldalról szigorú szabályok kellenek, mert ha a dolgozó járulékmentes juttatás formájában kapja a fizetését, akkor a nyugdíj- és tb-kassza hamarosan kimerülhet.
Az elnök arra is rámutatott, a lépés megszüntetné, legalizálná azt a bevett gyakorlatot, hogy a munkáltató hivatalosan minimálbéren foglalkoztatja a dolgozót, a fennmaradó összeget pedig „zsebbe fizeti”. A szakszervezeti vezető jónak tartja az időzítést a tárgyalások megkezdésére, miután a korai költségvetés miatt a jövő évi bértárgyalások is hamarosan elrajtolnak. Hozzátette: válaszút előtt áll a gazdaság, hiszen hiába a magas színvonalú szakképzés, ha a fiatalokat nem lehet itthon tartani a jelenlegi bérekkel.
Úgy tudjuk, a Nemzetgazdasági Minisztérium már dolgozik a jelenlegi rendszer átalakításán. A lapunk által megkérdezett szakemberek azonban kiemelték: a tervezet megjelenéséig egyelőre csak találgathatni lehet, ám az biztos, hogy jövőre már nem vásárolhatunk Erzsébet-utalvánnyal.
Önálló szervezeté lett az Erzsébet-üdültetés
A jövőben egy újonnan létrehozott szervezet, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány felelne a Kárpát-medencében élő magyar gyerekek üdültetésével összefüggő feladatok ellátásáért az Erzsébet-program keretében – jelentette a távirati iroda a parlament honlapján olvasható, a kormány által benyújtott törvényjavaslat alapján. Az indoklás szerint az Erzsébet-programot eddig teljes egészében felügyelő Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány a továbbiakban is ellátja majd a szociális célú üdültetéssel és étkeztetéssel, valamint a szociális és gyermekvédelmi támogatások folyósítását.