Gazdaság

Huszadik hónapja erősödik a hazai ipar

Az átszervezésnek köszönhetően ezúttal is a járműgyártás húzta a bővülést

Az ipari termelés adatai kedvezőek, látható, hogy a magyar ipar bővülése folytatódik, a várakozások jók, a rendelésállomány nő. Áprilisban 6,3 százalékkal emelkedett az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított mutató szerint egyaránt – erősítette meg részletes adatok alapján tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Audi 20150613
Az Audi-gyár három műszakban üzemel, a Suzuki pedig teljes kapacitással működik (Fotó: MH)

Az elmúlt napokban 85 milliárd forint kerettel beruházástámogatási csomagot indítottak, amely kifejezetten az ipar beruházásait fogja támogatni - értékelte az ipari termelés statisztikai adatait Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára az M1 tévécsatornán. A NGM közleményében hangsúlyozta, az ipari termelés sorozatban huszadik hónapja erősödik. Az ágazat növekedése továbbra is egészséges szerkezetben zajlik, ezt mutatja egyebek mellett, hogy a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben termelésbővülést mértek, és hogy az ipar erősödése Magyarország minden régiójára kiterjedt.

A feldolgozóipar legjelentősebb súlyú alága, a járműgyártás kibocsátása 17 százalékkal nőtt. A számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártása több mint három, a gyógyszergyártás közel kilenc százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A hazai és külpiaci eladások kedvező alakulásának köszönhetően áprilisban is két számjegyű, 14 százalékos növekedést mutatott a közepes súlyú gumi-, műanyag és nem fém ásványi termékek gyártása. Az első négy hónapban a külpiaci eladások tíz, a hazaiak 5,4 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest - fejtette ki az NGM. A növekedést segíthette az Audi tavalyi három műszakra átállása, illetve hogy a Suzuki március eleje óta újra teljes kapacitással üzemel.

Az nemzetgazdasági tárca szerint a következő hét évben a kormány nagy hangsúlyt helyez az iparfejlesztésre, amelynek eredményeként szeretnék elérni, hogy az ipar GDP-hez való hozzájárulása 20-22 százalékról harminc százalék fölé emelkedjen, vagyis egész Európában Magyarországon legyen a legmagasabb.


Visszaesett az euróövezet teljesítménye

Elmaradt a piaci várakozásoktól az euróövezeti ipari termelés áprilisi teljesítménye – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) adatsorából. Az eurózóna 19 tagállamában összesítve 0,1 százalékkal nőtt az ipari termelés márciushoz képest. Éves összehasonlításban 0,8 százalék volt a növekedés. A Reuters hírügynökség által megkérdezett közgazdászok havi összevetésben 0,3 százalékos, év/év alapon 1,1 százalékos növekedést vártak. Az EU–28-ak ipari termelése 0,1 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, éves összevetésben azonban jobban teljesített, 1,2 százalékkal magasabb.


Csökkentek a mezőgazdasági termelői árak

Áprilisban a növényi termékek 7,4, az élő állatok és állati termékek kilenc százalékkal voltak olcsóbbak, így a mezőgazdasági termelői árak nyolc százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban - jelentette tegnap a KSH. A csökkenés 2013 júliusa óta tart. Áprilisban a gabonafélék termelői ára 16,1, a burgonyáé 27,8, a gyümölcsöké 9,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a zöldségek ára viszont 16,6 százalékkal emelkedett. A tej felvásárlási ára 2014 februárjában volt a legmagasabb, literenként 114 forint, azóta folyamatosan kevesebb, így 2015 áprilisában már csak 85 forint.