Gazdaság
Hitelprogram indulhat a fiatal gazdáknak
Kiemelt célja a kormánynak a negyven év alatti földművesek támogatása, akik több jogcímen is pluszpénzhez juthatnak 2020-ig

Megalakulása óta a legnagyobb válsággal küzd jelenleg az Európai Unió a menekültválság miatt – mondta tegnap Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének (Agrya) tegnapi konferenciáján. A mezőgazdaság fontosságával kapcsolatban emlékeztetett: a szíriai polgárháború kezdete előtt az ottani állampolgárok négy rendkívül aszályos évet tudhattak maguk mögött, ez idő alatt másfél millió gazdálkodónak kellett feladnia tevékenységét, majd a városokba költözni, mindez hozzájárult a jelenlegi helyzet kialakulásához. Emlékeztetett: a világ minden táján gondot okoz az élelmezés problémája, mivel jelenleg 7,4 milliárdan élünk a bolygón, a születések száma meghaladja a napi négyszázezer főt, a halálozások száma viszont százezer körül van.
Az államtitkár visszautalt arra, hogy az Európai Unió fontos kérdése, mennyi embert tud ellátni élelmiszerrel. Magyarország rendkívül jó adottságokkal rendelkezik a termőföldek és a vízkészletek terén, azonban ásványkincsekben szegény. A jövőben a pénzügyi, a gazdasági, valamint az energiapolitikai kérdéseket kell megválaszolnunk – emelte ki az államtitkár.
Csepreghy Nándor fontosnak nevezte egy legalább ötven százalékban magyar tulajdonú bank meglétét. Emlékeztetett: ha 2008-ban, a gazdasági válság kirobbanásakor lett volna ilyen pénzintézet, akkor könnyebben és gyorsabban tudtuk volna kezelni a krízist. Az energiabiztonsággal kapcsolatban pedig arról beszélt, hogy Paks II. megépítésével csökken az ország függősége, a beruházás nem jelenti azt, hogy a megújuló energiaforrások háttérbe szorulnának. Cél, hogy 2020-ra a zöldenergia aránya a jelenlegi hétről tizennégy százalékra nőjön.
Az államtitkár az uniós pályázatokkal kapcsolatban kiemelte: cél, hogy garantáljuk gazdasági szuverenitásunkat, ezért a fejlesztési források hatvan százalékát költjük 2020-ig a gazdasági szereplők beruházásaira. Ez igaz a Vidékfejlesztési Programra is, a 2014–2020 közötti időszakban már felszámolták azt a rendszert, hogy a rendelkezésre álló források fele egyszázaléknyi jogosultnál landol. A pénzek nyolcvan százalékából a kis- és közepes gazdaságokat, húsz százalékából a nagyokat támogatják. A kormány stratégiai partnere a fiatal gazdálkodóknak – hangsúlyozta Csepreghy. A tőkeproblémájuk megoldásának érdekében – a plusztámogatásokon felül – hamarosan létrejön egy hitelprogram a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül, nullaszázalékos kamatozású konstrukcióval, hosszú futamidővel. Hozzátette: az állami földprogramokban a bérleti szerződések negyedét fiatal gazdák kötötték meg, a három hektárnál nagyobb területekre licitálók 38 százaléka volt a fiatal termelő.
Gyuricza Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke arról beszélt: a Vidékfejlesztési Program pályázatainál – ahol lehetőséget hagyott erre az EU – a legmagasabb, tízszázalékos többlettámogatást kapják a fiatal gazdák, de az alaptámogatás is tartalmaz pluszforrást.
Idetartozik, hogy a Miniszterelnökség brüsszeli tárgyalásain elérte, hogy a korábbi összeg többszöröse, mintegy 54 milliárd forint álljon rendelkezésre öntözésfejlesztésre.