Hitelmegállapodás félmilliárd euróról
Az Európai Beruházási Bank uniós programok társfinanszírozásához nyújt kölcsönt, gazdaságélénkítő fejlesztések valósulnak meg
Újabb ötszázmillió eurós hitelszerződést írt alá tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Baranyay László, az EIB alelnöke. Hazánk idén júniusban kötött az EIB-bel szintén félmilliárd euró – jelenlegi árfolyamon 157,5 milliárd forint – értékű hitelszerződést három európai uniós program megvalósításához kapcsolódva. Ezt a pénzt közlekedésfejlesztési beruházások hazai önrészeként használja fel az ország. Varga Mihály közölte, a kedvező feltétel mellett igénybe vehető EIB-kölcsön hozzájárul az uniós források mind szélesebb körben történő felhasználhatóságához, gazdaságfejlesztési céljaink megvalósításához és a lakosság életkörülményeinek javításához. A 2014–2020-as programozási időszakra az EIB újabb másfél milliárd euró összegű hitelkeretet biztosít Magyarország számára, négy uniós program – Gazdaságfejlesztési és Innovációs, Versenyképes Közép-Magyarország, Terület- és Településfejlesztési, valamint az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program – részeként megvalósuló beruházások társfinanszírozásaként. Ennek első részletéről állapodtak meg tegnap a felek. Az ötszázmillió eurót három éven belül használhatjuk fel – közölte Varga Mihály. A hitelkeret hozzájárul a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítéséhez, munkahelyteremtő beruházások támogatásához a szabad vállalkozási zónákban, ipari parkok fejlesztéséhez, barnamezős iparterületek megújításához, illetve turisztikai célú programok finanszírozásához. Lehetőség nyílik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra történő áttérésre és népességmegtartó településfejlesztésre.
Baranyay László elmondta, hogy a hitelről múlt héten döntött a bank i+gazgatósága, ez a rövid átfutási idő is jól mutatja, milyen jó az együttműködés a magyar kormánnyal, ami hozzájárul a bürokratikus akadályok csökkentéséhez. Az EIB-hitel elsősorban azoknak az országoknak jelent előnyt, amelyek konkrét beruházási tervekkel rendelkeznek, így fenntarthatóvá teszik a növekedést, és stabilizálják a gazdaságot.
Új államtitkárok. Személycserék a tárcánál
Tállai András marad parlamenti államtitkár, emellett a jövőben miniszterhelyettesként felügyeli az adóügyeket az önálló adóügyi államtitkárság vezetőjeként. Tállai András közgazdász, üzemgazdász, adótanácsadó és könyvvizsgáló. A Pénzügyminisztérium politikai államtitkára 2001–2002 között, 2010-2014 között pedig a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára volt.
Hornung Ágnes Varga Mihály miniszter javaslata alapján október 1-jétől töltheti be a pénzügypolitikáért felelős államtitkári pozíciót. Hornung Ágnes jogász, közgazdász, 2013-tól 2015-ig Magyarország Európai Unió melletti állandó képviseletének pénzügyi tanácsosa, a Gazdasági és Pénzügyi (ECOFIN) Csoport vezetője volt. Korábban ugyanitt adóügyi attasé volt.
Cseresnyés Péter váltja szeptember 30-i hatállyal Czomba Sándort a munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkári poszton. Cseresnyés Péter 2002 óta tagja az Országgyűlésnek, 2006 és 2010 között Nagykanizsa alpolgármestere, majd 2010-től 2014-ig a város polgármestere volt. Az Országgyűlés gazdasági bizottságának tagja 2014-től.
Lepsényi István november 1-jétől töltheti be Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár posztját. Gazdasági mérnök, okleveles gépészmérnök, 1990-től 1995-ig az Autokonszern Rt. elnök-vezérigazgatója, 1991 és 1994 között a Magyar Suzuki Rt. vezérigazgatója volt. Ezt követően a Knorr-Bremse Fékrendszer Kft. ügyvezető igazgatójaként dolgozott.