Gazdaság
Hibák sorozata vezet a veszteséghez
Csak óvatosan a befektetési alapokkal, nagy pénzt hozhatnak, de eljátszani még könnyebb – a részletekben rejlik a lényeg
A részvényalapok az alacsony kamatkörnyezetben különösképpen meg tudják mozgatni a befektetők fantáziáját. Az utóbbi öt évben kimagasló hozamot lehetett elérni a részvénypiacon. Számtalan összehasonlítást lehetne hozni, hogy mely alapok végeztek az élen, a MarketWatch (MW) szakértője viszont elemzésében arra mutatott rá, hogy milyen potenciális hibákat követhet el egy befektető, ha csak a visszatekintő hozamok alapján hozza meg a döntését, és nem tud uralkodni az indulatain - idézte a Portfolio.hu az MW tanulmányát.
Az első lecke, amit a befektetőknek meg kell tanulniuk, talán banálisnak tűnhet a szakértő szerint. Nem véletlenül tüntetik fel az alapkezelők, hogy a múltbeli teljesítmények nem jelentenek biztosítékot a jövőre nézve. Számos kutatás jutott arra a következtetésre, hogy tartósan nem lehet megverni a piacot, még akkor sem, ha az esetek többségében ezzel próbálkoznak a portfóliómenedzserek. Jellemzően az alapok teljesítménye ingadozó, vannak jobb és vannak rosszabb időszakok. Ez viszont nem zárja ki feltétlenül azt, hogy hosszabb távon az alapkezelő a célul kitűzött indexet felülteljesítse.
A másik fontos lecke a tipikus lakossági befektetők gondolkozásmódjáról szól. Még évekkel ezelőtt egy Morningstar-elemzés is arra jutott, hogy az átlagos befektetők türelmetlenek, és ez a részvényalapok esetében nagyon rossz eredménnyel jár. Amikor az alap nagyon jó teljesítményt hoz, akkor emberek tömegei kezdik el idővel vásárolni az alapot, viszont amikor a helyzet rosszra fordul, akkor hajlamosak gyorsan továbbállni. A kései vásárlás és a korai eladás vezet oda, hogy sokkal rosszabb eredményt érnek el, mint ami egyébként hosszabb távon elérhető lenne a befektetési alap árfolyamai alapján.
Ezért meg kell különböztetnünk az alap hozamát és a befektetők hozamát, ugyanis a két érték merőben eltérhet egymástól. Az első azt mutatja meg, hogyha az adott időszak elején betettük volna a pénzünket és az időszak végéig megtartottuk volna, akkor mennyi pénzünk lenne.
A befektetők egészen addig nem tudnak az alapok kivételes hosszú távú teljesítményéből profitálni, amíg nem tudják elfogadni, hogy az alapok meglehetősen sokszor alulteljesítők lesznek. A szakértő ebben a tekintetben nem túl bizakodó, véleménye szerint túlságosan nagy igény egy átlagbefektetőtől higgadtságot elvárni. A legfőbb tanács ebben az esetben az lehet, hogy egy részvényalapnál is helyesen válasszuk meg a befektetési időtávot, és ragaszkodjunk is ehhez, bármi történjen is.
A másik fontos tanulság, hogy meghatározott esetekben nagy különbség lehet az alap teljesítménye és az ügyfél által érzékelt valóság között. Az értékesítő vélhetően az alap hosszú távú teljesítményét emelné ki, ami valóban nagyon jó volt, de a befektetőnek el kell hinnie, hogy ezt ő nem fogja elérni, jóval kisebb hozammal kell majd beérnie. Ajánlatos arra törekedni, hogy ne csak a hozam alapján válasszon a befektető, és ha már megfontolt döntést hozott, akkor legyen türelmes.
Mindig emlékezzünk arra, hogy nagyon sok probléma származhat abból, ha egy ügyfél úgy vesz meg egy alapot, hogy nincs tudatában, mit is csinál valójában - írja tanulmányában a MW elemzője.
Dől a pénz a tőkealapokba
A fejlődő piaci részvényalapokba a július 23-án zárult hét során csaknem hétszázmillió dollár friss tőke érkezett. Vagyis a korábbi hetekben tapasztalhatónál nagyobb tőkebeáramlásra került sor. Több mint kétszáznyolcvanmillió dollár jött a kötvényalapokba. Ez volt sorozatban a tizenhetedik hét, amely tőkebeáramlással zárult az alapkategória esetében. A kedvező képet árnyalja, hogy a beáramlás mértéke szerény volt, illetve az, hogy a helyi devizás alapokból csaknem százmillió dollárt vontak ki a befektetők. A vegyes devizás kötvényalapokba 179 millió dollár érkezett, a keménydevizásokba 199 millió dollárt helyeztek el. Év eleje óta kétmilliárd dollárnyi tőkebeáramlás történt az alapokba, vagyis a hetek óta tartó beáramlási sorozatnak köszönhetően jelentős javulás tapasztalható az egész éves teljesítményben.