Gazdaság
Helyes úton a magyar bankok
Pozitív kilátásúnak minősítették a pénzintézeteket: összhangban van az MNB és a Moody’s jövőképe
A három nagy hitelminősítő – Fitch, Moody’s és a Standard and Poor’s – az államok adósságbesorolásához hasonlóan – a bankrendszert és az egyes bankok működését is minősíti, és véleményt fogalmaz meg az adott bank hitelképességéről, a működési környezetéről, valamint a bankrendszer stabilitásáról. Ezek közzétételével pedig egyfajta közvetítő szerepet tölt be a befektetők és a pénzintézetek között – hívja fel a figyelmet közös elemzésében Ádám Dénes és Lóga Máté, a Magyar Nemzeti Bank közgazdásza. A szakemberek szerint a hitelminősítők szerves részét képezik a pénzügyi rendszer tágabb keretrendszerének, ugyanis a befektetők az általuk kiállított értékelések figyelembevételével alakítják ki a befektetési stratégiájukat és határozzák meg az egyes befektetési célpontokat.
A hitelminősítők módszertana részleteiben eltérő, de alapjaiban hasonlít egymásra. Általában az alábbi „kiemelt tételek” a meghatározók: makrotényezők (makrogazdasági és iparági tényezők), bankspecifikus tényezők (a bankok pénzügyi és üzleti profilja), valamint a külső tényezők (kapcsolat az anyabankkal és a kormányzattal).
Legutóbb június végén a Moody’s, tavasszal pedig a Fitch tette közzé jelentését a magyar bankrendszer kilátásairól. A Fitch a portfólióminőség javulását emelte ki, amelynek további folytatódását várja, míg a Moody’s pozitívra változtatta a bankrendszer kilátásait a 2015-től érvényben lévő stabil besorolásról.
A Moody’s szakértői a javuló makrogazdasági környezet kapcsán megerősítik a fél évvel korábbi álláspontjukat, miszerint a háztartások javuló vásárlóereje, valamint a kormányzati kiadások mérsékelt emelkedése következtében Magyarország gazdasági teljesítménye 2016-ban és 2017-ben is csaknem három százalékkal növekedhet. A javuló makrokörnyezetben a magánszektor hitelkereslete emelkedhet, ugyanakkor a nagyvállalatok hitelkereslete továbbra is mérsékelt maradhat az olcsóbb külföldi források miatt. Kiemelték, hogy a kormányzat és a bankrendszer közötti kapcsolat az elmúlt időszakban javult, ebben az EBRD-vel történt megegyezés, valamint a bankadó mérséklése is nagy szerepet játszik. A hitelminősítő a bankrendszer portfólióminősége terén további javulást vár a közeljövőben, megítélése szerint mind a háztartási, mind a vállalati nem teljesítő hitelek aránya tovább mérséklődhet. Pozitívan értékelte továbbá azt is, hogy a bankrendszer tőkeellátottsága megfelelő, a tőkemegfelelési mutató továbbra is magas, valamint az előírt tőkekövetelményeket minden intézmény teljesítette az első negyedévben. Szintén előremutató fejlemény, hogy a szektor jövedelmezősége nőtt, a bankrendszer és fiókok 2016. első negyedévi eredménye kiemelkedő, csaknem 197 milliárd forintos adózás előtti nyereség termelődött.
Az elmúlt egy-másfél év távlatából megállapítható, a hogy a jegybanki eszköztár átalakításának likviditásmérséklő hatását a bankok állampapír-állományának bővülése megfelelően kompenzálta, ami az államadóság növekvő belföldi finanszírozásán keresztül csökkentette az ország külső sérülékenységét is. Ez utóbbi szempontból szintén kedvező fejlemény, hogy a bankrendszer rövid külföldi forrásainak állománya 2016. január végére évtizedes mélypontra süllyedt. A hitel-betét mutató értéke 2015. augusztus óta tovább mérséklődött. Finanszírozási szempontból kedvező, hogy a mutató értéke egy éve a százszázalékos szint alatt tartózkodik, a hitelállomány mögött immár teljes egészében ügyfélbetétek állnak. A háztartások betétállománya a lényegesen magasabb állampapír-hozamok ellenére is emelkedett, a hitel-betét mutató zsugorodásának hátterében azonban nemcsak a betétállomány növekedése áll, hanem a hitelállomány csökkenése is.
A hitelminősítők legutóbbi elemzéseikben rámutattak arra, hogy a kormányzat támogató hozzáállása a bankadó csökkentésén keresztül jelentősen hozzájárul a gazdasági környezet javulásához. A kormányzati intézkedések mellett a 2016. januárjában elindított Növekedéstámogató program a bankrendszer piaci alapú hitelezéshez történő visszatérését segíti elő a növekedési hitelprogram fokozatos kivezetésével és az új pozitív ösztönzést jelentő piaci hitelprogram bevezetésével.
A nemzetközi nagy hitelminősítők értékelései ugyanakkor az egyedi banki szinten túl makroszinten, illetve pénzügyi stabilitási perspektívából is rámutatnak arra, hogy a magyar bankrendszer a válságot követő tetszhalott állapotából feléledt. Ennek következtében elindult azon a rendszerkockázati és stabilitási szempontból is pozitív irányú átalakulási úton, amely az Magyar Nemzeti Bank jövőképével is összhangban van – hívják fel a figyelmet összeállításukban az MNB közgazdászai.