Gazdaság

Hazánkban is egyre több robot dolgozik

Átképzésekkel lehet megtartani a munkahelyeket

Egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen mértékben változtat a foglalkoztatás csökkenésén az ipari robotok térhódítása. Magyarországon húszéves múltja van a robotikának, és a nemzetközi irányokkal párhuzamosan az Ipar 4.0 is kezd teret hódítani.

robot 20160721
Magyarországon leginkább az összeszerelő-, a könnyűiparban és a gyógyszergyártásban jellemzők a robotok (Fotó: MH)

Egyelőre a robotoknak szükségük van az emberre az irányításhoz, és ez fordítva is igaz az egyes ágakban – mondta lapunknak Malaczkó Marietta, a KUKA Robotics Hungária Ipari Kft. referense. Állítása szerint az ipari robotok kutatási és felhasználási lehetőségei leginkább a járműiparra és az egészségügyre jellemzők, mert ezek a szektorok rendelkeznek kellő tőkével. A további térhódítás hazánkban az összeszerelő- és könnyűiparra, illetve a gyógyszergyártásra koncentrálódik, aminek eredményeképp pontosabbá és követhetőbbé válik az előállítás. Úgy látja, hogy egyelőre nem megjósolható az emberi foglalkoztatás visszaesése.

Magyarországon húszéves múltja van a robotikának, és a nemzetközi irányokkal párhuzamosan az Ipar 4.0 is kezd teret hódítani – mondta Paplogó Zoltán, az ABB Kft. robotikai üzletágának vezetője. A rendszer működése a fenntarthatóság és az energiahatékonyság jegyében történik, hiszen felesleges leállásokat és kiszállásokat takaríthat meg az üzemeltető.

A jelenlegi ciklus inkább a velünk élő múlt, mintsem a jövő hírnöke, hiszen 2020 után már nem a feldolgozóiparba kell önteni a pénzt, hanem az emberek átképzésébe, hogy öt-tíz év múlva is legyen állásuk – fejtette ki a közelmúltban Essősy Zsombor, a Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. A szakember arra számít, hogy a robotipar lényegesen nagyobb teret kap. Ennek nyomán a következő, 2021–2027-es időszakban már az lesz az általános, hogy egy korábban tízezer főt alkalmazó autógyár háromezer emberrel is növelni tudja kapacitását – közölte. Essősy Zsombor állítása szerint ismer olyan Magyarországon működő multinacionális vállalkozást, ahol a pénzügyi osztályt ötvenről ötfősre csökkentik, ugyanis a számlázást, a könyvelést a számítógépes szoftverek önállóan is képesek elvégezni. Frank Appel, a Deutsche Post német postavállalat vezetője az emberekkel végzett munka adóterhének csökkentését és a robotokkal végzett munka megadóztatását javasolja. Véleménye szerint az ipar digitalizációja révén sok munkahely visszakerül Európába a Távol-Keletről, de az új európai gyárakban főleg robotok dolgoznak majd. Ezért arra kell törekedni – mutatott rá Essősy Zsombor –, hogy a megmaradó alkalmazottak olyan feladatokat végezzenek el, amelyekhez nélkülözhetetlen az ember.